Türk Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Bol köpüklü bir Türk kahvesi kim bilir kaç sohbete eşlik etmiş, kaç keyfe ortak olmuştur. Köpüklüsünün keyifle içildiği, köpüksüzünün dudak büküldüğü Türk kahvesini tam kıvamında yapmak hiç de zor değil…
kopuklu-turk-kahvesi
1- İyi bir Türk kahvesi için birinci kural; Kalitesine güvendiğiniz bir kahveyi, uygun saklama koşullarında muhafaza etmek. Kuru, serin bir ortamda, hava ile temasını keserek saklamalısınız.2-Kahveyi iyi köpürtmenin yolu; soğuk su kullanmak. Dolaptan çıkardığınız soğuk, içme suyuyla daha verimli bir sonuç elde edersiniz.

turk-kahvesi

3-Kahve pişirirken bol köpüklü olması için pişirme sırasında köpükleri tahta bir kaşık ile alarak fincanlara paylaştırabilirsiniz.

4-Sade kahve yapmak istiyorsanız hiç şeker atmayın. Orta kahve için tek küp şeker, şekerli için ise 2 küp şeker yeterli olacaktır. Fincan başına 1 tatlı kaşığı kahve ilave etmelisiniz.

5-Kısık ateş, lezzetli yemeklerin püf noktası olduğu gibi Türk kahvesi için de geçerli. Kahvenizi sabırla, en kısık ateşte pişirin.

6-Kahve ikramını daha da keyifli hale getirmek istiyorsanız kahve çekirdekleri, kuş lokumu ya da küçük bir çikolata topu ile ikram edebilirsiniz.