Lezzetli Turşular İçin 7 Özel Püf Noktası

Yaz sıcakları yerini haylaz rüzgâra bıraktıysa,
Çarşı pazar acur ile dolduysa,
Kavanoz satışları arttıysa,
“En iyi ben yaparım!” iddiaları mutfakları sardıysa,
Limon ve sirke birbirine rakip olduysa, 


Turşu sezonu açılmıştır, hayırlı ve bol ekşili olsun!

Ağzımızın tadının ekşiye kaydığı şu günlerde, sizin için turşu yapmanın püf noktalarını araştırdık. Yazımızı okumadan turşu kurmayın iddiası ile işte başlıyoruz.

turşu kurmanın püf noktaları

1- Bambaşka bir aroma için…

Bir diş sarımsak büyüklüğünde limon tozu koymayı deneyin. Turşunuza siz bile inanamayacaksınız.

2- Güzel kokması için…

İçine 20’ye yakın karabiber tohumu atın. Kavanozun kapağını açtığınızda şahane bir koku sizi bekliyor olacak!

3- İri kalması için…

Salatalık turşusu yaparken salatalıkları çatalla delin, biberin ve fasulyenin uçlarını kırın. Turşunuz kıtır kıtır olacaktır. Bir de dip not; “İyi yapılmış turşu, ısırıldığında 5 metreden bile duyulur” unutmayın!

turşu nasıl kurulur

4-  Neşeli Günler klasiği…

O sahneyi hatırladınız mı? Adile Naşit ve Münir Özkul‘un başrollerini paylaştığı Neşeli Günler filminin unutulmaz sahnesi, repliği; “Turşu limondan mı yapılır sirkeden mi?” İşin erbaplarına göre en ideal olanı üzüm sirkesi…

5- Kararmaması için…

Normal tuz yerine, iri kaya tuzu kullanın. Böylelikle turşularınız kararmayacak ve lezzetinden bir şey kaybetmeyecektir.

6- Daha çabuk mayalanması için…

Kavanozun dibine bir avuç nohut ekleyin. Çok daha çabuk mayalanacaktır.

turşu

7- Sebzelerin su yüzüne çıkmaması için…

Birkaç diri fasulye işinizi görecektir. Sebzeleri bastırın ve fasulyeleri yay şeklinde çapraz olarak yerleştirin. Sebzelerin üst yüzeye çıkmasını önleyecektir.

Artık hazırız…

Kavanozumuz, sebzelerimiz, tuzumuz, sirkemiz, karabiber tohumlarımız ve fasulyelerimiz hazır. Artık turşu yapımına geçebiliriz. Ne seversiniz bilemedik; en lezzetlilerinden turşularımızı çeşitlendirdik; rezenekornişon, pancarbiber… Ancak esas sürprizi de sona sakladık. Turşumuz şahane oldu olmasına ama siz bir de sunumunu görseniz! Bu turşu tarifimize bayılacaksınız. Unutmadan! Kavanozdan tuza, turşu kurmak için ne ararsanız Migros’ta! Bu fiyatlara çoook şaşıracaksınız…

Turşu sarma da yanında yat!