Turşu Yapımında Dikkat Edilmesi Gereken 6 Detay

Turşu yemeyi seviyor, neredeyse her yiyecekten turşu kurabiliyoruz. Birbirinden lezzetli turşu çeşitlerimiz, birçok yemeğin yanına yakışarak en iyi lezzet tamamlayıcısı oluyor, sıradan bir sofrayı birden özenli hale getirebiliyor. Peki en iyi turşuyu yapabilmek için belirli kurallar var mı? Lezzetli bir turşu için kurma aşamasında nelere dikkat etmeli?

1. Taze Yiyecekleri Seçmeye Özen Gösterin

Nasılsa turşu olacak diye aman ha çürümeye başlamış, ezilmiş ya da taze olmayan yiyecekleri tercih etmeye kalkışmayın. Bu durumda olan yiyecekleri tercih ettiğinizde zararlı bakterilere maruz kalabilir, sonucunda gıda zehirlenmesi gibi önemli rahatsızlıklara neden olabilirsiniz ki hiç gerek yok. İyisi mi siz pazarınızdan, manav ya da marketinizden en iyi sebzeleri seçin ve öyle gerekli diğer işlemlere başlayın.

turşu kurmanın püf noktaları

2. Beklettiğiniz Sıcaklık Derecesine Dikkat Edin

Turşuyu, 18-20 °C sıcaklık derecesinde bekletmeniz yeterli olacaktır. 4-6 hafta kadar bekletip olgunlaştırdıktan sonra turşu kavanozunu daha serin bir bölgeye taşıyabilirsiniz. Kavanozun üst kısmında beyaz bir tabaka görürseniz, temizlemeyi unutmayın.

turşu

3. Kavanoz Seçimine Özen Gösterin

Turşu kurmak, uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu durumda turşu, uzun süre seçmiş olduğunuz kavanoz ile temas içerisinde olacak demektir. Bu temas sürecinin en sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için kanserojen maddeler içeren plastik kavanozlar yerine cam kavanozlar tercih etmeye özen gösterin.

pancarli-karnabahar-tursusu

4. Tuz Miktarını İyi Ayarlayın

İyi bir turşunun en önemli detaylarından biri de tuz oranını iyi ayarlamaktır. Tuz az olursa turşu yumuşak olur ve yemekten pek de haz alınmaz. Her 1 litre su için 80 gram kaya tuzu yeterli miktar olacaktır; ancak turşunun türüne göre bu oran değişebilir.

limon-tursusu

 

5. Seçiminizi Kaya Tuzundan Yana Kullanın

Turşu kurarken eğer ki yumuşama gibi bir sorun yaşanmasını istemiyorsanız tuz seçimini sofra tuzu yerine kaya tuzundan yana kullanmalısınız.

lahana-tursusu

 

6. Limon Tuzu ve Sirkeyi Unutmayın

O meşhur “Limon mu, sirke mi?” tartışmasına girmiyoruz ancak bir turşunun yapımında limon tuzu ve sirkeyi unutursanız pek hoş olmayacağını söyleyebiliriz. Limon tuzu, tuz oranını artırmadan hazırlamaya ve turşunun hoş renginin korunmasına yardımcı olur. Sirke de turşunun korunmasını ve bakterilerin uzaklaşmasını sağlar. Böylece bu ikilinin gücü ile çok lezzetli ve sağlıklı sonuçlara rahatlıkla ulaşabilirsiniz.