Unutmak ve Hatırlamak ile İlgili Bilmeniz Gereken 6 Şey!

Nasıl bir kara kutuysa bu beyin; unutmak bir dert, hatırlamak ayrı dert. En olmadık zamanda hatırlanan münasebetsiz şeyler ile en olması gereken zamanda hatırlanmayan şeylerin münakaşasından ibaret çoğu zaman da… Bugün bir araştırma yaptık, acaba bu unutma ve hatırlama işlemleri beynimizde nasıl vuku buluyor?

1- Bazı önemli günleri hatırlamamız için beynimiz önemsiz olanları siliyor. Gün içinde başımıza gelen abuk şeyleri silerek, büyük anılara yer açıyor. Boşaldıkça dolan dolmuş gibi, ne garip değil mi?

kadın-erkek-ilişkisi

2- Bir şeyi düşünerek ya da hatırlamaya çalışarak, kısaca ‘o an’a ulaşana kadar geçen her zaman dilimi, beynimiz için müthiş bir egzersiz. Hani bazen hatırlayamayınca sinir oluyoruz ya, çok da üzülmeyin yani hiç olmazsa o ara hafızanız güçleniyor.

8_mart_kadınlar_günü

3- Beynimiz, yeni bilgiye ‘geçmişle bağlantı kurarak’ kavuşuyor. Örneğin bir film izlediğinizde oradaki aktörü daha önce nerede gördüğümüzü düşünerek, yeni yüklenecek bilgilerin zeminini oluşturuyoruz.

the-vow-ask-filmleri

4- Eğer bir şeyi hatırlayamıyorsanız, zihninizde bir resim canlandırın. O resim, ihtiyacınız olan bilgiye ulaşmanızı daha kolay sağlayacaktır.

brezilya

5- Hatırlamak için bir öneri daha ‘sessizliği dinleyin’. Hatırlamanın en basit yollarından biri sessizlik içinde düşünmek, ambiyans sesleri beynimizi çalıştırmaya devam ettiğinden ihtiyacımız olan bilgiye ulaşmamız engellenebilir. Bu nedenle sessiz düşünmek, her zaman hedefe ulaştırır.

meditasyon

6- Yemek yedikten sonra bazı şeylerin daha iyi hafızaya kazındığını biliyor muydunuz? Sebebi elbette ki şeker dengesi. Açlık bastırılıp kan şekeri düzene girdiği anda, beyin kayıt tuşunda yani!

balık yemekleri

İnsan vücudu ne kadar da garip, bilmediğimiz daha neler var kim bilir. Şuradaki yazımızda bunları da ele almıştık, göz atmadan geçmeyin deriz!