Ütü Yaparken Dikkat Etmeniz Gereken 11 Nokta

Ütü yapmak, birçok insanın en sevmediği ev işleri arasında yer alır. Hatta öyle ki ütü ile uğraşmamak için dolaplar, ütü gerektirmeyen kıyafetler ile dizilir. Fakat tüm çabalara rağmen maalesef ki ütüsüz kullanılmayacak kıyafetler de vardır. Mademki durum böyle ve ütüyü hayatımızdan çıkaramıyoruz o hâlde ütü yapmanın püf noktalarını öğrenelim ki işimizi biraz olsun hafifletebilelim. Nasıl mı? İşte ütü yapımında dikkat etmeniz gereken, işinizi kolaylaştıracak püf noktalar…

1. Etiketi İnceleyin

Neredeyse her kıyafetin iç kısmında bulunan etiket sayesinde kumaş özelliklerine göre nasıl yıkayıp ütülemeniz gerektiği hakkında bilgilere ulaşmanız mümkündür. Etiketteki direktiflere göre kıyafetinizi ütüleyeceğiniz sıcaklığı belirleyebilir, böylece hem kıyafete zarar vermez hem de ütünün gereksiz bir enerji harcamasına engel olarak tasarruf sağlayabilirsiniz.

kiyafet

2. Koku Ekleyin

Kıyafetlerinizin uzun süre mis gibi kokmasını istiyorsanız ısı ve kokunun güçlerini birleştirdiği en iyi yöntemlerden biri olan ütüyü kullanmanın tam vaktidir. Ütü suyuna leke yapmayacak parfüm ya da parfümlü kolonya ekleyerek kıyafetlerinizin ütü sonrasında uzun bir süre çok güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

parfum5

3. Alüminyum Yardımı Alın

Kıyafetinizin çok daha iyi görünmesi ve ütüleme işleminin doğru bir şekilde tamamlanması için kıyafetinizin iki tarafını da ütülemeniz gerekir. Eğer ki buharlı, klasik bir ütüye sahipseniz iki tarafı da ütülemek hem zaman hem de fazla miktarda enerji tüketmek demektir. Bu durumu önlemek ve işinizi kolaylaştırmak için ütü masasının örtüsünü kaldırıp yerine masayı alüminyum ile kaplayın. Böylece alüminyumun ısı ileten özelliği sayesinde kıyafetlerinizin iki tarafının da tek seferde ütülenmesini sağlayabilirsiniz.

gardirop1

4. Yıkanan Kıyafetleri Asın

Kıyafetleriniz yıkama esnasında epey bir işlem görüp haddinden fazla kırışır. Bu durumda yıkanan çamaşırlarınızı daha fazla kırışık olarak bekletmeden iyice silkeleyip bir an önce asmanız gerekir. İyice silkeleyerek astığınız kıyafetler ütüleme sırasında size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

gardirop-duzenleme

5. Biriktirmeyin

Ütü yapmayı ne kadar sevmeseniz de daha fazla kaçamayacağınızı unutmayın. Bunun için ütülenecekleri üşenip sürekli biriktirmek yerine parçalara bölün. Her seferinde kendinize yapabileceğiniz hedefler belirleyin. Örneğin 20 dakika ütü yapacağım ya da sadece 3 kıyafet ütüleyeceğim deyin ve bunu gerçekleştirin. Böylece hem kendinizi sıkmayacak hem de işlerinizi hafifletmiş olacaksınız.

ütü

6. İyi Bir Ütü Alın

Ütü yapmayı kolaylaştıracak en önemli etken, kaliteli bir ütüye sahip olmaktır. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok özelliğe sahip olan ütüler sayesinde çoğu zaman size sadece ütüyü hareket ettirmek kalacak kıyafetleriniz harika bir görünüm kazanacaktır.

utu-temizligi

7. Su Miktarını Ayarlayın

Ütünüzün iyi ütülemediğinden şikâyet ediyorsanız asıl sorun çok basit olabilir. Ütünüzün içerisinde yeterli miktarda su olmaması ütüleme performansını önemli ölçüde etkiler. Bunun için ütünüzün suyunun yeterli olup olmadığını sürekli olarak kontrol etmeniz gerekir.

utu-yapmanin-puf-noktalari

8. Saat Belirleyin

Malum, ütüleme işi yüksek ısı gerektiren bir iştir. Bunun için özellikle de yaz aylarının ortasındaysanız ütüden daha da nefret etmemek için günün daha serin zaman dilimlerini seçin. Akşam ya da sabahın erken saatlerinde ütü yapmaya özen gösterin ve mutlaka vantilatör, klima gibi serinleticilerden yararlanın.

pratik-utu-teknikleri

9. Kumaş Cinsine Dikkat Edin

Ütülemeyi doğru bir şekilde yapabilmek için size en önemli ipuçlarını kumaşın cinsi verecektir. Örneğin eğer ki kumaşın cinsi su ile lekelenmelere açıksa buharla ütülememeniz gerekir.

gomlek-utulemek

10. Deneme Yapın

Kumaş cinsinden emin değilseniz kıyafetin ütüden olumsuz etkilenip etkilenmediğini çözmeniz gerekir. Bunun için ütüyü direkt olarak uygulayıp kıyafeti yakmak yerine kıyafetin görünmeyen ve küçük bir kısmında deneme yapabilirsiniz. Eğer ki kötü bir etki olmuyorsa ütülemeye devam edebilirsiniz.

utu-yapmak

11. Masa Kılıfına Dikkat Edin

Renk renk, desen desen ütü masası kılıfları kullanıyor olabilirsiniz, ancak güzel görünüm yetmez. Masa kılıfında herhangi bir lekelenme olmamasına, eğer bir lekelenme varsa kılıfı yenisi ile değiştirmeye özen gösterin. Çünkü masadaki en ufak leke, ütüleme sırasında kıyafetinize geçebilir.