Üzüm Çekirdeklerinin İyi Geldiği 9 Sorun

Birçok meyve ya da sebze için şu cümleyi sıkça duyarız: “Onun vitamini kabuğunda!” O halde üzüm için de “Onun yararı çekirdeğinde!” desek hiç de yabancılık çekmeyiz.

Üzüm çekirdeğinin sağlık alanındaki önemi 1947 yılında Fransız Profesör Jack Masquelier tarafından keşfedilmiştir. O zamanlardan beri Fransız doktorlar tarafından üzüm çekirdeğine reçetelerde bolca yer verilmektedir. Çoğu zaman çekirdekli üzüm tüketmeyi tercih etmesek de uzmanlar, üzümün çekirdekleri ile iyice çiğnenerek tüketilmesinden yana. İyice çiğnemiyorsanız bile çekirdeğini şöyle bir çıtlatıp yutabilir ve tahmin edemeyeceğiniz kadar güzel etkilerden yararlanabilirsiniz.

İşte üzüm çekirdeklerinin olumlu etkisinden yararlanabileceğiniz 9 sorun:

1. Diş Eti Kanamalarını Azaltır

Özellikle dişlerinizi fırçaladığınız zaman en ufak bir hareketinizde diş eti kanaması yaşıyorsanız çözümünüz üzüm çekirdeğinde olabilir. Üzüm çekirdeği, diş eti kanamalarına iyi gelerek sorunun yaşanmasını en aza indirir.

uzum5

2. Yaşlılık Belirtilerini Azaltır

Hiçbirimizin kaçamayacağı bir gerçek son olan yaşlılık dönemini engelleyemesek bile etkilerini en aza indirmemiz mümkündür. Üzüm çekirdeği ile vücuttaki hücrelerimizin onarılmasını sağlar, uzun yıllar daha genç görünebiliriz.

üzüm

3. Göz Sağlığını Korur

Üzüm çekirdeği, içerdiği bileşenler sayesinde göz sağlığının korunmasına önemli ölçüde yardımcı olur. Katarakt riskini azaltır, görme kalitesini yükseltir.

üzüm

 

4. Damar Sağlığını Korur

Üzüm çekirdeği, damarların kollajen dokusunun korunmasına yardımcı olur. Damarların daha sağlam olmasını sağlar, damar sertliği ve damar sertliği ile gelişen birçok hastalığın önüne geçilmesine katkıda bulunur.

kırmızı üzüm

5. Kanser Riskini Azaltır

Üzüm çekirdeği, yüksek bir antioksidan özelliği taşır. Bu özelliği sayesinde meme, prostat, akciğer, kolon ve mide gibi birçok kanser türünün önlenmesini sağlar. Yapılan birçok araştırmada üzüm çekirdeğinin hastalık hücrelerinin büyümesini engellediği kanıtlanmıştır.

uzum

6. Saçları Canlandırır

Saçlarınızda koparak dökülme sorunu yaşıyorsanız üzüm çekirdeğine başvurabilirsiniz. Üzüm çekirdeği saçların dökülmesine engel olarak sağlıkla uzamasına yardımcı olur.

uzum

7. Cildi Güzelleştirir

Hücre onarımında oldukça etkili olan üzüm çekirdeği, cildin kısa zamanda iyileşip güzel bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Ciltteki sivilce, akne, kılcal damar görünümü gibi problemlerin azalmasını, cildin nemlenmesini sağlar.

siyah-uzumun-faydalari

8. Kan Yapıcıdır

Halk arasında “kansızlık” adı ile bilinen anemi rahatsızlığını üzüm çekirdeği ile çözebilirsiniz. Üzüm çekirdeği kan yapıcı özelliği ile anemi ve etkilerinin en aza inmesine yardımcı olur.

uzum

9. İltihaplanmayı İyileştirir

Üzüm çekirdeği iyi bir antioksidan ve iltihap söktürücüdür. Bu özellikleri sayesinde birçok enfeksiyonun iyileşmesine yardımcı olur. Romatizma, kireçlenme, egzama, sinüzit, idrar yolu enfeksiyonları gibi birçok problemi üzüm çekirdeği ile iyileştirmeniz mümkündür.