Uzun Yola Çıkmadan Araba Bakımının 5 Kuralı

Tüm senenin yorgunluğunu atmak için iple çektiğiniz tatil zamanı geldi, şimdi arabanıza doluşma, uzun yollara çıkıp yepyeni yerler keşfetme zamanı!

Çok heyecanlı olduğunuzu biliyoruz; bu yüzden size hatırlatmamız gereken bir konu var. Tatil heyecanınızın yarıda kalmaması için uzun yola çıkacağınız arabanın bakımını iyi yapmanız, tüm eksiklikleri giderip, gerekli onarımları yaparak yolculuğa öyle çıkmanız gerekiyor.

İşte uzun yola çıkmadan önce araba bakımında mutlaka yapılması gereken 5 kontrol

1. Lastik Kontrolü

İyi bir yol tutuş, güvenli bir sürüş için en önemli detaylardan biri lastiklerin kalitesidir. Yolculuğa çıkmadan önce lastiklerin ne durumda olduğuna bakmalı, hava ve rot balans ayarını kontrol etmelisiniz. Eğer çözülemeyecek bir sorun varsa hemen yenisi ile değiştirmelisiniz. Aynı zamanda herhangi bir arıza durumu için yanınıza yedek lastik almayı da sakın unutmayın!

araba-yolculugu

2. Kaçak Kontrolü

Uzun yola çıkmadan önce mutlaka arabanızda herhangi bir su ya da yağ kaçağı olup olmadığını kontrol etmeli, eğer varsa gereken onarımı yapmalı, gereken önlemleri almalısınız.

araba

3. Motor Yağı Kontrolü

Motor yağının uzun yol için yeterli olup olmadığına dikkat etmeli, bir eksik varsa derhal tamamlamalısınız. Motor yağında herhangi bir renk değişimi mevcutsa yenilemeniz gerektiğini asla göz ardı etmemelisiniz.

arabayla-seyahat

4. Fren Kontrolü

Fren kontrolü, hayati önem taşıyan detaylardan biridir. Uzun yola çıkmadan önce mutlaka fren sisteminizi gözden geçirmeli, herhangi bir arıza durumu var ise derhal müdahale etmelisiniz.

araba-seyahati

5. Kayış Kontrolü

Uzun yola çıkmadan önce aracınızın vantilatör kayışı ve triger kayışını gözden geçirmeli, herhangi bir aşınma durumu ya da çatlak gibi oluşumlar görülüyorsa derhal yenisi ile değiştirmelisiniz.