Virüslerden Korunmanın 7 Yolu

Son günlerde virüslerle ilgili birçok bilgi edindik. Peki daha hijyenik ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için neler yapabiliriz ? Virüslere maruz kalmamak için hangi adımları izlememiz gerekir ? Tüm bu soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşte virüslerden korunmanın 7 yolu…

1. Tokalaşmayın

El sıkmak yerine elinizi yumru haline getirerek tokuşturabilir, dirsek teması ile selamlaşabilir veya hafifçe eğilebilirsiniz.

 

2. Nereye Dokunacağınıza Dikkat Edin

Işık, asansör düğmeleri gibi çok kişinin temas ettiği noktalarda sadece eklemlerinizi kullanın.

3. Kapı Kollarını Tutmayın

Kapıları kapalı yumruğunuz veya kalçanızla açın. Sadece kapıyı açmanızın başka bir yolu yoksa kapı kolunu tutun. Özellikle banyo, kamu alanlarına açık ticari yerlerin kapı kollarını elinizle tutmamanız önemlidir.

4. Dezenfektan Mendil Kullanın

Kapı kolları ve çocuk koltuğu gibi bölgeleri de bu mendillerle sık sık silmeyi ihmal etmeyin.

5. Ellerinizi Sık Sık Yıkayın

Ellerinizi sabunla 10-20 saniye yıkayın veya diğer insanların bulunduğu herhangi bir faaliyetten eve döndüğünüzde %60’tan yüksek alkol bazlı el dezanfektanı kullanın.

6. Sıvı Veya Jel Dezenfektan Bulundurun

Evinizin girişinde ve arabanızda bir şişe dezenfektan bulundurun. Dezenfektanı benzin aldığınızda, ellerinizi yıkayamadığınızda veya diğer kontamine nesnelere dokunduktan sonra mutlaka kullanın.

7. Tek Kullanımlık Mendil Taşıyın

Öksürmek veya hapşırmak için tek kullanımlık mendil kullanın ve ardından mendili atın. Eğer mendiliniz yoksa dirseğinize doğru öksürüp hapşırın ancak unutmayın, dirseğinize değen kıyafetler bir hafta veya daha uzun sürede bulaşabilen virüs içerebilir.