Yaz Akşamları Kapıda: İşte Ev Yapımı Sineksavarlar!

Güzel bir yaz akşamı… Önünüzde envai çeşit mezeler, bardaklarınızda masum ama keyifli içecekler… Esinti müthiş; gün batımı hiç bu kadar efsane olmamıştı. Keyfiniz düşman çatlatıyor, derdiniz tasanız şimdilik rafta… Ve işte ‘o’ geliyor! Siz tabi hayatınızın aşkını falan bekliyorsunuz ama konumuz o değil, onu sonra konuşuruz. Ne diyorduk, evet ‘o’ geliyor; tüm vız vız sesi, vıyır vıyır yapışkanlığı ile (ne demekse bu artık) karşınızda yazın müjdecisi (!) sivrisinek!

Bu kadar heybetli bir girişi inanın biz de böyle sinekle bağlamak istemezdik ama yaz gelince öten turnalar yerini yaz gelince sokan sivrilere bıraktı bırakalı bize de bir kaşıntı bastı işte. En güzel anlarınızı iki kanat darbesi ile mahveden sineklerle olan haşır neşir dolu günleri başlamıştır, hayırlı olsun.

 

Mangala gidersiniz gelir, balkona çıkarsınız sokar, çimene gidersiniz konar; istenmeyen kankalarımız, sivrilerimiz!  Hayvanları severiz sevmesine de bu hayvanın sesi de bir iç gıcıklayıcı yani. Neyse, amacımız onları öldürmeden sadece uzaklaştırmak. Migros mağazalarında pek çok sineksavar çeşidini bulabilirsiniz.  Ancak elinizin altında yoksa ve hatıralar yerine sivriler sarmışsa dört bir yanınızı, sizin için ev yapımı sineksavarları araştırdık. Hepi topu birkaç malzemeden ibaret olan listemizi verelim şimdi.

1- Yanık Kahve!

Bir kaba Türk kahvesini dökün ve yakın. Kahve yanığı ne arıların ne sineklerin favorisidir; aksine onları hemencecik uzaklaştırıverir. Sevmiyorlar yani bu kokuyu. Biz insanlara göre ise nasıl da davetkâr bir kokudur oysaki hele bir de damla sakızlıysa offff.

kahvenin yararları

2- Karanfil!

Limon ve karanfil kokusundan haz etmezmiş bu arkadaşlar. Limonun içine 15-20 tane karanfil saplayın ve evinize koyun. Sinekler anında kaçacaktır.

Karanfil

3- Papatya!

Cildinize papatya çiçeğini sürttüğünüzde, sineklerin size konmayacağını söylesek? Tabi belirli aralıklarla yenilemek de gerekiyor.

papatya

4- Lavanta!

Lavanta da sivrisineklerin sevmediği kokulardan. Bizi ne kadar rahatlatıyorsa, onları da o kadar tedirgin ediyor. Lavanta yağını doğrudan teninize sürebileceğiniz gibi kremle de karıştırıp uygulayabilirsiniz.

lavanta

5- Fesleğen!

Bu da en bilineni. Küçük bir saksının içine fesleğen ekin, bakın sivrisinekler bir daha geliyor mu? Biraz nefret mi ettirdik kendimizden nedir :S

fesleğen

Sivrisinekler kadar karıncalar da bu aylarda revaçta malum. Karıncalar hakkında oldukça ilginç bilgilere rastladık, şu yazımızda da paylaştık.

Keyifle okumanız dileğiyle! 🙂