Yağ Çekmeyen Patlıcan Kızartması İçin Bunları Yapın

Patlıcan kızartması, sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olmasının yanı sıra diyet bozduran bir seçenek olmasıyla da bilinmektedir. Durumlar böyle olunca hem bu lezzetten vazgeçmek istemeyenler hem de kilo kontrolünü elden bırakmamaya gayret edenler için çözüm önerilerini bu başlık altında derleyelim istedik. Gelin, patlıcan kızartması yaparken daha az yağ çekmesi için alabileceğiniz önlemlere birlikte bakalım…

1. Tuzlu Suda Bekletin

Patlıcanların kabuklarını soyup dilimleyin. Daha sonra bir miktar tuz eklediğiniz su içerisinde bekletin. Patlıcan dilimlerinin suyunu iyice süzüp kağıt havlu ile kuruladıktan sonra kızartmaya başlayın. Bu yöntem sayesinde patlıcanların yağ çekmesi ve acı lezzeti azalır.

2. Sirke Katın

Kızartma yağına bir miktar sirke katarak patlıcanların fazla yağ çekmesini önleyebilir aynı zamanda daha lezzetli olmasını sağlayabilirsiniz.

3. Ilık Suya Sokun

Patlıcanları kızarttıktan hemen sonra ılık suya sokup çıkarın. Daha sonra süzgeçte bekletin, böylece ağır yağ kıvamından kurtulabilirsiniz.

4. Ağırlık Koyun

Patlıcanları soyup dilimledikten sonra kağıt havlu üzerine dizin. Üzerlerine bir miktar tuz serpip kağıt havlu ile örtün. Son olarak üzerlerine su bardağı gibi ağırlık yapacak bir şey ekleyip 1-2 saat bekletip kızartma aşamasına öyle geçin. Böylece patlıcanların yağ çekmesini büyük ölçüde önleyin.

5. Fırınlayın

Az yağlı bir patlıcan kızartması tüketmek istiyorsanız en harika yöntemlerden biri de elbette ki fırınlamaktır. Patlıcanları dilimleyip az bir miktar yağlayarak fırına gönderin. Böylece daha az yağ çeken ancak lezzetinden bir şey kaybetmemiş patlıcanları keyifle tüketin.

6. Teflon Tava Kullanın

Sıradaki yöntem daha çok közleme lezzetini sevenlere geliyor. Teflon tava içine bir yemek kaşığı kadar yağ ekleyip patlıcan dilimlerini arkalı önlü pişirin. Böylece patlıcanların fazla yağ çekmesini önleyerek leziz sonuçlar alabilirsiniz.