Yangına Karşı Alabileceğiniz 7 Önlem 

Yangın; sonuçları ile en fazla zarar sahip olan, genellikle dikkatsizlik kaynaklı oluşan felaketlerden biridir. Çıkan küçücük bir kıvılcımla büyük bir alanı kaplaması 5 dakikadan az sürebilir. Bu nedenle her daim temkini elden bırakmamalı, ev ya da iş yerlerinde gereken önlemlerin alınması gerekir. Peki nasıl? İşte sizi yangından koruyacak 7 önlem…

1. Priz Kullanımına Dikkat

Eğer ki ihtiyacınız kadar priziniz yoksa bir prize alacağından fazla elektrik aleti takma girişiminde bulunabilirsiniz. Bu durumda prizin çok fazla ısınmasına neden olup yangın ihtimalini yükselteceğinizi unutmayın. Bunun için gerektiği kadar priz edinin; eğer mümkün değilse elektrikli aletleri sıra ile kullanabilir, can sıkıcı kazaları önleyebilirsiniz.

2. Yanmaz ya da Yanması Zor Malzemeler Kullanın

Yangın felaketinin önlenmesinin en etkili yollarından biri, bina yapımında ya da daire içi döşemesinde kullanılan maddelerin yanmaz ya da yanması zor olan özellikte olanlardan tercih edilmesi gerektiğidir.

3. Yanıcı Maddeleri Saklayın

Evinizde her bulduğunu denemek isteyen meraklı, bir o kadar da yaramaz çocuğunuz varsa çok daha dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın. Ateşleyici ve yanıcı maddeleri çocuklarınızın ulaşamayacağı, uygun yerlerde saklayın.

4. Çocuklarınıza Anlatın

Yangın çıkarma ihtimali olan durumları çocuklarınıza anlatın, örneğin ona bir prizle ya da ateşle oynadığında oluşacak risklerden bahsedin. Onun merakını gidererek, bu tip oyunlardan uzak durmasını sağlayın.

5. Yangın Söndürme Tüpü Bulundurun

Ev ya da iş yerinizin uygun bir köşesinde mutlaka yangın söndürücü bulundurmayı ihmal etmeyin. Herhangi bir tehlike anında yangın söndürücüyü kolayca kullanabilir, yangını en az zararla söndürebilirsiniz.

6. Dedektör ve Yangın Sistemi Yaptırın

Yangının ilerlemeden hemen önünü alabilmek için teknolojiden yararlanmayı ihmal etmeyin. Bunun için iyi bir duman dedektörü ve yangın alarm sistemi yaptırın ve olası büyük zararların hepsini önlemiş olun.

7. Tatbikat Yapın

Olası bir yangında çıkış planı çalışmaları yapın. Tıpkı yangın çıkmış gibi bir düzen kurun ve buna göre hareket edin. Yangın sırasında yere çömelip kapıya veya pencereye doğru ilerlemeniz gerektiğini öğrenin. Yangın sonrasında dışarıda bekleyebilecek güvenli bir alan belirleyin.