Yapay Çiçekleri Temizlemenin 9 Yolu

Çiçek seven ama bakımı ile uğraşmayı istemeyenler için bulunduğu ortamı güzelleştireceken doğruseçenek,yapay çiçeklerdir; ancak unutulmaması gereken bir nokta vardır. Çeşit çeşit,renk renk yapay çiçekler; ortamı güzelleştirdiği gibi bakterilerin yaşamasına da neden olabilir. Güzel bir görünüme, hoş bir dekora sahip olayım derken hastalıklara davetiye çıkarmak istemiyorsanız yapay çiçekleri temizleme yöntemlerini iyi bilmeniz vedikkatliceuygulamanız gerekir. Nasıl mı? İşteyapay çiçeklerinizi ilk günkü temizliğine kavuşturacak 9 yöntem…

  1. Toz Alın

Bazı yapay çiçekler, su altında kolayca yıkanabilir; ancak kum, çakıl taşı gibi dekoratif öğelerle süslü olan yapay çiçeklerin su altında yıkanması, özelliğine zarar verebilir. Bu nedenle tercihen püsküllü bir toz alma fırçasıyardımıyla toz alarakçiçeklerizarar vermeden temizleyebilirsiniz.

  1. Etiket Bilgilerine Dikkat Edin

Aldığınız birçok ürünün etiket bilgilerinde nasıl bir temizlik yapılması gerektiği hakkındabilgiler mutlaka bulunur. Birelbiseyi hangi yöntemlerle, hangi sıcaklıkta yıkayacağınız belirliyse yapay çiçeklerin yıkanma bilgileri de değişmez olabilir. Temizlemek istediğiniz yapay çiçeğin etiketi varsa şanslısınız demektir. Etikette belirtilen talimatlara göre zararsız ve etkili bir temizlik sağlayabilirsiniz.

  1. Nemli Bez Kullanın

Yapay çiçekleri en iyi şekilde temizleyebilmenin garanti yöntemlerinden biri, nemli bez kullanmaktır. Nemli bir bez ile çiçeğin yapraklarını ve saplarını hemdetaylı bir şekilde temizleyebilir hem de çiçeğe zarar vermemiş olursunuz.

  1. Elektrik Süpürgesinden Yararlanın

Yapay çiçeklerinizin üzerinde fazla miktarda toz ve hatta örümcek ağları birikmişse elektrik süpürgesinin güçlü çekim gücünden yararlanabilirsiniz. Herhangi bir yutmaya karşı hortumun ucuna bir tülbent sararak tüm tehlikeyi de yok edebilirsiniz.

  1. Saç Kurutma Makinesinden Yararlanın

Elektrik süpürgesinin tam tersi bir yöntem denebilecek olan saç kurutma makinesisayesindeyapay çiçeklerinizi temizleyebilirsiniz. Saç kurutma makinesinin ucuna ince bir çorap geripsıcak havayı çiçeklerin tozlu kısımlarına tutarak tozların dağılmasını sağlayabilirsiniz, tabii bu yöntem için evinizin balkon, banyo gibi bölümlerini tercih etmeyi unutmayın.

  1. Küveti Kullanın

Yapay çiçeklerinizi temizlemek için yıkama yönteminden yararlanacaksanız küveti kullanmak iyi bir fikir olacaktır. Duş başlığı ile çiçekleri kolayca yıkayabilir, evin diğer bölgelerini tozlamamış olursunuz.

  1. Sirke ve Bulaşık Deterjanından Yararlanın

Yapay çiçeklerinizin sadece su ile tozlarından kurtulamayacağını düşünüyorsanız yıkama suyuna sirke ve bulaşık deterjanı ekleyebilirsiniz. Bir kaba su ile karıştırdığınız sirke ve bulaşık deterjanına çiçeklerinizi daldırmadan önce çiçeklerinizin boyasının akıp akmayacağından emin olmak için mutlaka küçük bir bölgede deneme yapmayı ihmal etmeyin.

  1. Parlaklık Kazandırın

Yapay çiçeklerinizi güzelce temizledikten sonra sıra geldi bakım yapmaya! Tozdan arındırdığınız çiçeklerin daha parlak bir görünüme kavuşmasını istiyorsanız beyaz sirke ve su karışımını bir sprey şişesi yardımıyla püskürterek çiçeklerin parlamasını sağlayabilirsiniz.

  1. Kuruturken Dikkat

Yapay çiçeklerinizin güzelliğini korumak için sadece yıkama değil kurutma aşamasında da dikkatli olmanız gerekir. Çiçeklerin rengini kaybetmemesi ve dokusunun bozulmaması için öğlen güneşinde uzun süre bekletmemeniz ve çiçekleri ters bir şekilde kurutmanız en uygun yöntemler arasındadır.