Yapışan Sakızı Çıkarmanın 5 Yolu

Sakız çiğnemek, çocuk ya da yetişkin olalım birçoğumuzun sevdiği aktivitelerden biri. Kimi zaman yemek yeme dürtüsünü dizginlemek, kimi zaman sindirime yardımcı olmak, kimi zaman da stresimizi azaltmak için yardım aldığımız bir meşgale. Ancak bazen keyif simgesi olan sakız, küçük bir kaza ya da dikkatsizlik sonucunda büyük bir derde sebep olabilir. 
Yazımızın devamında böyle anlara çare olacak yöntemleri sizin için derledik. Kıyafetlere, saçlara ya da herhangi bir yüzeye yapışan sakız nasıl çıkarılır merak ediyorsanız işte; yapışan sakızı çıkarmanın 5 yolu…

1. Buz Uygulamak

Buz uygulamak, yapışan sakızı çıkarmak için yararlanılan yöntemlerin arasında en bilinenlerden biridir. Etkili olması sayesinde sık tercih edilir. Beze sardığınız buz küplerini saç, kıyafet ya da halı gibi herhangi bir yüzeye yapışan sakız üzerinde bir süre bekletin. Eriyip yapışan sakız, bu sayede daha katı bir forma geçecek ve yüzeyden kolayca ayrılacaktır.

2. Yağ Uygulamak

Yapışan sakızı çıkarmanın en kolay yöntemlerinden bir diğeri de bölge üzerine yağ uygulamaktır. Kolay ulaşılabilir olması sayesinde acil durumlarda çabuk çözüme ulaştırır. Siz de sakızın yapıştığı bölge üzerine parmak uçlarınız ya da bir tarak yardımıyla sıvı yağı yedirerek sakızın kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.

3. Saç Kurutma Makinesi Kullanmak

Yapışan sakızı buz ile çıkarmanın tam tersi bir yöntem olarak saç kurutma makinesinden yararlanabilirsiniz. Sakız üzerine bu kez buz değil de ısı uygulayarak sakızın iyice erimesini ve bölge üzerinden kolayca ayrılmasını sağlayabilirsiniz.

4. Kum Uygulamak

Yaz aylarında güzel bir yürüyüş sırasında birden ayakkabımızda bir yapışkanlık hissedip tüm keyfimizin kaçtığı anlar yaşamışızdır. Evet; güneş altında eriyen o sakız, gelip bizim ayakkabınızın altına yapışmayı seçmiştir maalesef. Böyle bir anda bulunduğunuz bölgede kumluk alan varsa şanslısınız demektir. Hemen kum üzerinde yürüyebilir, ardından kumla sakızlı bölgeyi ovalayarak yapışan sakızdan kurtulabilirsiniz.

5. Beyaz Sirke Uygulamak

Temizlik alanında sıkça yararlandığımız doğal malzemelerden biri olan sirke, yapışan sakızdan kurtulmak için de iyi bir seçimdir. Sakızın yapıştığı bölge üzerine bir miktar beyaz sirke sürüp diş fırçasıyla ovalayarak sakızın kolayca çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız yapışkanlığından kurtulduktan sonra sıradaki aşama, sakızın bıraktığı lekeden kurtulmaktır. Yüzeyde sakız kazasından hiçbir hatıra bırakmayacak mucizevi ikili, temizlik alanındaki hünerlerine sıkça tanıdık olduğumuz limon ve tuz. Yapışan sakızı tamamen çıkardıktan sonra lekeli bölge üzerine bolca tuz serpin, yarım limon suyunu sıkın ve nazikçe ovun. Son olarak zaman kaybetmeden yıkayın. Yıkama sonunda sakız lekesinden de eser kalmadığını görebilirsiniz.

Tüm bu yöntemleri ipek, şifon, yün gibi özel içeriklere uygularken çok daha dikkatli olmalı, gerekirse kuru temizlemeci gibi uzman biri tarafından uygulanan yöntemlerden yararlanmalısınız.

İhtiyacınız olan ürünleri Migros Sanal Market‘ten kolayca satın alabilirsiniz.