Yapmayı Bırakmanız Gereken 8 Büyük Teknoloji Hatası!

Teknoloji çağında yaşıyoruz. Günümüzün büyük bir kısmı internette geçiyor. İşte, evde ya da dışarıda her an internete erişim mümkün. Teknolojinin hayatımızı kolaylaştırdığı kadar tehlikeli yanları da var. Her zaman denildiği gibi ‘ Büyük güç, büyük sorumluluk gerektirir’. İnternette özel bilgilerinizin güvenliği olduğunu düşünüyor musunuz? Emin değilseniz yazımızı mutlaka okuyun. İşte sizin için, yapmayı acilen bırakmanız gereken 8 büyük teknoloji hatası:

teknoloji

1. Her hesap için aynı şifreyi kullanmak!

Facebook, LinkedIn, Snapchat gibi büyük firmalar, müşteri gizliliğini sağlamayan sosyal medya ağlarından sadece birkaçı. Eğer tüm hesaplarınızda aynı kullanıcı adı ve şifreyi kullanıyorsanız, sadece bir sitedeki şifrenizi değiştirmek gizliliğinizi sağlamıyor. Bir tanesindeki kimliğinize ulaşıldığında otomatik olarak diğer siteler için de kullanılabilir.

Şifrelerinizi karıştırın, hiçbir zaman bir şifreyi iki defa kullanmayın! Kulağa geldiğinden daha basit aslında; örneğin şifreniz parola ise onu ‘pAr0lA1!’ ve ‘pArolA2!’ şeklinde değiştirebilirsiniz. Böylece akılda kalması sizin için daha kolay olacak.

2. “2 Adımda Doğrulama”yı kullanmamak!

Şifrelerinizi değiştirmek, gizliliğinizi korumak için tek başına yetmiyor! Bir sitedeki bilgilerinize herhangi bir aygıt üzerinden ulaşıldığında diğer şifrelerinize de ulaşmanın yöntemleri var. Bunun önüne geçmek için 2 Adımda Doğrulama sistemini aktive edebilirsiniz.

Başlıca servisler ( Facebook, Google, Twitter vs.) bu doğrulama sistemini kullanmanıza olanak sunuyor. Bu olanağı kullanmamak tamamen aleyhinize olur. Siz de kişisel aygıtınız dışında yapılan hesap erişimlerinde 2 Adımda Doğrulama işlemiyle ekstra mesaj ya da bildirim isteyin ve gizliliğinizi koruyun!teknoloji_hataları

3. Halka açık internet ağlarına VPN’siz bağlanmak!

Birçok şirket ve kuruluş halka açık kablosuz internet ağı imkanı sunuyor. Havaalanları, kahve dükkanları, spor salonları bunlardan bazıları. Bu ağları kullanmak, bilgisayarınızı, aynı ağ üzerinden bağlanan diğer kişilere açıyor. Bunu bir park bankında uyurken cüzdanınızı açık bırakmak gibi düşünün! VPN ayarı, bilgilerinizi koruyor ve ağ üzerinden bilgilerinizin paylaşılmasını engelliyor. İnternet üzerinden VPN ayarını nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz, tahmin ettiğinizden daha kolay!

4. Yazılım güncellemesi yapmamak!

2011 de, Playstation ağı hacklenmişti ve Playstation kullanan her kullanıcının kişisel bilgileri açıktaydı. Her şey Playstation’ın önemli bir sunucu güncellemesini kaçırmasından sonra oldu. Yazılım güncellemek, hayati önem teşkil eder. Haftada bir güncellemiyorsanız, bilgilerinizin açığa çıkma olasılığını da göz önünde bulundurun!yazılım_güncellemesi

5. Güvenlik duvarı ve antivirüs programını devre dışı bırakmak!

Bazen güvenlik duvarı size zorluk çıkarabilir. Özellikle bilgisayar oyunu oynayanlar bunu iyi bilir. Güvenlik duvarını devre dışı bırakıp sevdiğiniz sitelere rahatça girmek çekici gelebilir; fakat bu her şeyi daha kötü yapar. Bunun yerine her site için ayrı ayrı güvenlik ayarı yapabilirsiniz. Bu işlem vaktinizi alabilir fakat göreceksiniz ki bilgisayara verilen zararı minimuma indirecek ve bilgisayarınızın ömrünü uzatmış olacaksınız!

6. Sosyal Medya ayarlarını görmezden gelmek!

Birçok site size gerçek bilgilerinizi kullanmanızı söylüyor. Tabii ki iş geçmişinizi, genel bilgilerinizi girebilirsiniz; fakat telefon numarası ev adresi gibi özel bilgilerinizi girmemeye çalışın! Tanımadığınız insanlar tarafından takip edilmek istemiyorsanız da gizlilik ayarını yapın ve tanımadığınız insanların bilgilerinize ulaşmasını engelleyin!sosyal_medya

7. Uygulama izinlerini görmezden gelmek!

Bir uygulama indirdiğinizde karşınıza çıkan ‘izin ver’ butonuna basmadan önce koşulları iyice okumaya özen gösterin. Bazı uygulamalar tüm kişisel bilgilerinize böylece ulaşabiliyor ve siz de farkında olmadan kabul etmiş oluyorsunuz. Hayır demeyi öğrenmelisiniz!bilgisayar

8. Akıllı telefonunuzu korumamak!

Akıllı telefonlar, doğru kullanıldığında hayat kurtarır! Onlar elde taşınan, her bilginizin bulunduğu bilgisayarlardır. Bu nedenle akıllı telefonlarımızın güvenlik ayarları da çok önemlidir! Telefonunuzu değiştirirken ya da başkasına verirken tüm kişisel bilgilerinizi sildiğinizden emin olun. Bunun için ‘One Pass Zero’ metodunu kullanırsanız bilgileriniz tamamen silinir. Kağıda yazı yazıp sildiğinizde iz kalır; fakat bu yöntem kalan izin üzerine 1 ve 0 yazılarını yerleştirerek bilgi erişimini tamamen sıfırlıyor. Bu metodu telefonunuza nasıl uygulayacağınızı internet üzerinden öğrenebilirsiniz.