Yaz Aylarında Cilt Sağlığı İçin 6 Öneri

Yaşımızı ele veren en önemli detaylardan biri, cilt görünümüdür. Cilt sağlığımızı iyi koruyabilirsek istediğimiz kadar yaş alalım, o yaş sadece sayısal bir değer olarak kalır biz ise genç görünümümüzün her daim tadını çıkarırız. Bu nedenle cilt sağlığına her zaman gereken önemi vermeli, gereken önlemleri almalıyız.

Yaz aylarında ise bu önem ve önlemler, yükselen hava sıcaklıkları ile birlikte artış gösterebilmektedir. İşte yaz aylarında cilt sağlığı için dikkat etmeniz gereken detaylar konusunda 6 etkili öneri:

1. Cilt Kuruluğuna Önlem Alın

Yaz aylarında yüksek sıcaklık, güneşin zararlı ışınları, deniz ve havuzun etkisi derken cilt her zamankinden daha fazla tehdit altındadır. Bunun için dışarı çıkmadan önce yüksek faktörlü bir güneş koruyucu ya da iyi bir nemlendiriciyi cildinize uygulamayı ihmal etmemelisiniz. Aynı zamanda büyük bir şapka ve gözlük kullanarak özellikle yüz bölgenizde kuruluklar dolayısı ile oluşacak cilt kırışıklıklarının önüne geçebilirsiniz.

cilt-bakimi

2. Ilık veya Soğuk Duş Alın

Yaz aylarında her zamankinden daha fazla duş alma ihtiyacı duyarız. Cildimizin ve ruhumuzun rahatlaması için duş almak oldukça doğru bir hareket iken bunu yüksek bir sıcaklıkla yaptığınızda cildin kötü etkileneceğini, derinin yağ oranının bozulacağını unutmamalısınız. Bunun için ılık ya da soğuk suyla duş almaya özen göstermeli ve her duştan sonra mutlaka nemlendirici bir losyon ile cildinize masaj yapmalısınız.

pudra-cilt-bakimi

3. Mevsim Meyvelerinden Yararlanın

Cildiniz için en önemli bakım, doğal meyve ve sebzelerden yapılmış olanıdır. Beyaz dut, salatalık gibi yaz sebze ve meyvelerinden cilt maskeleri hazırlayabilir, cilt sağlığınızı en iyi düzeye taşıyabilirsiniz.

çilek

4. Makyajı Unutun

Tamam biraz sert girmiş olabiliriz; ama unutamasanız bile en aza indirmeye gayret edin deriz. Her zaman nefes almaya ihtiyaç duyan cildinizin yaz ayları boyunca daha çok nefes almayı isteyeceğini unutmamanız gerekir. Bunun için kapatıcı, fondöten gibi ürünlerin kullanımını ne kadar azaltırsanız o kadar sağlıklı bir cilt elde edersiniz. Unutmayın, cildinizi sağlıklı gösteren aslında makyaj değil, mümkün olduğunca doğal olarak bırakmaktır.

makyaj-malzemesi

5. Açık Renk Kıyafet Tercih Edin

Açık renk kıyafetler, güneş ışınlarını vücudunuzda biriktirmeden geri çevirmeyi sağlar. Böylece yüksek sıcaklık, cildinize mümkün olduğunca az değerek cilt sağlığınıza zarar vermez.

2018modasi

6. Su İçin

Su içmek, her mevsim önemlidir; ancak yaz mevsiminde önemini daha da artırmaktadır. Yüksek sıcaklıklar ile vücut daha fazla nem kaybeder böylece cilt kuruyup kırışmaya daha çok meyilli hale gelir. Buna neden olmamak için günde en az 2 litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.