Yaza Özel: Uyumadan Önce 5 Adımda Cilt Bakımı

Cildimizin bizden her daim gereken özeni beklediğini biliyoruz. Bu doğrultuda gün sonunda cildimizi iyi bir şekilde temizlemek, nemlendirmek gibi işlemleri rutin olarak devam ettiriyoruz. Peki, cildimiz her mevsim aynı uygulamalara mı ihtiyaç duyuyor? Kesinlikle, hayır. Yazın güneşin zararlı etkilerine daha çok maruz kalmak, havuz ve denize girmek gibi koşullar cildin yıpranmasına neden olur. Bu yüzden cildin ihtiyaçlarına iyi kulak vermek gerekir.
Yazımızın devamında cildinizin yaz mevsiminde duyduğu ihtiyaçlara göre cilt bakımınızın nasıl olması gerektiğine değindik. Siz de bu adımlara dikkat ederek yaz aylarında daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olabilirsiniz. Gelin; detayları birlikte inceleyelim, güzelleşelim…

1. Losyon ya da Serum Kullanın

Beden ve zihnimiz gibi cildimiz de uyku sırasında yenilenir. Yeni cilt hücrelerinin oluşması için uyku öncesinde doğru ürünlerle cildi desteklemek gerekir. Bunun için krem ve losyonlar en iyi seçenekler arasında yer alır; ancak kışın kullanılan kremler yazın cilde ağırlık verebilir. Krem yerine yine cilt tipinize uygun losyon ya da nemlendirici serum kullanmaya geçin. Daha hafif olan bu seçeneklerle yaz aylarında daha iyi bir sonuç alabilirsiniz.

2. Yastık Kılıfını Kontrol Edin

Büyük bir çoğunluğumuzun aklına gelmeyen, hatta belki de şu an “Yastık kılıfı ile ne ilgisi var Firdevs Hanım?” diye sorduğunu tahmin ediyoruz. Yastık kılıfları, cilt temizliği ve gençliğinde aslında önemli bir etkiye sahiptir. Eğer sert bir materyalden yapılan yastık kılıfı kullanırsanız cildinizin yaşlanmasına, tahriş olmasına sebep olabilirsiniz. Diğer yandan kirli bir yastık kılıfıyla cilt sağlığınızı tehdit edebilirsiniz. Bu yüzden özellikle yaz aylarında daha çok terlemeden dolayı daha sık kir tutacak yastık kılıfınızın temizliğine dikkat edin. Yastık kılıflarını haftada 1-2 kez değiştirerek yaz aylarında cildiniz için basit ve önemli bir adım adın.

3. Boyun ve Dekolte Bölgelerinizi Unutmayın

Kış boyunca yüzünüz için ihmal etmediğiniz bakım uygulamalarını yaz aylarında boyun ve dekolte bölgeleriniz için de uygulamaya dikkat edin. Yaz aylarında daha fazla açıkta kalan bu bölgelerinizi yaşlanma belirtilerinden nasibini almaması için uykudan önce iyi bir nemlendiriciyle destekleyin. Yağsız nemlendiricilerle cildinizi dışarıdan neme doyurabilir, yaz havasının kurutan etkisini önleyerek cildinizin güzelliğini koruyabilirsiniz.

4. Temizleyin ve Tonik Uygulayın

Makyaj yapın ya da yapmayın gün sonunda cildi mutlaka temizlemek, yaz aylarında da önemini koruyor. Kurutucu olmayan, özel bileşenli, dermatolojik olarak test edilmiş, cilt tipinize uygun ürünlerle cildinizi yatmadan önce güzelce temizleyin ve ardından gül suyu gibi doğal ürünlerle cildinize tonik uygulayın. Yatmadan önce uyguladığınız bu bakım yöntemleriyle yaz sıcaklarında cildinizin nasıl da ferahladığını görecek ve çok daha iyi hissedeceksiniz.

5. Göz Çevresini Besleyin

Göz çevresi vücudumuzda en hassas deriye sahip olan bir bölgedir. Bu nedenle yaşlanma alarmı ilk olarak göz çevrelerinde çalmaya başlar Dolayısıyla yaz aylarında da en çok olumsuz etkilenen bölgedir ve iyi korunması gerekir. Yaz aylarında göz çevreniz için gün boyunca iyi bir güneş koruyucu kullanmanın yanı sıra gece yatmadan da güneş lekesi oluşumunu engelleyen nemlendirici ürünler kullanın. Bu sayede uyku boyunca göz çevrenizin yenilenmesini ve yaz şartlarına karşı daha iyi siper almasını sağlayabilirsiniz.

Cildinize iyi gelecek bakım kremlerini Migros Sanal Market‘ten kolayca satın alabilirsiniz.