Yaza Veda Edemeyenlere: Yaz Kokulu Turunçgil Kabuklarını Evde Değerlendirmenin 5 Yolu

Hatırlatmak gibi olmasın da yaz bitti yani 🙂 Havaların pusundan da anlaşılacağı üzere kış gümbür gümbür yaklaşıyor. Tabi 3 ay deniz – kum – güneş üçlüsüyle flört etmeye alışan ruhumuza, kışın yaklaştığını anlatmak zor olabilir; yavaş yavaş alıştırmak lazım. Yaz denince burnumuzda tüten turunçgil kabuklarından ilham aldık ve onları ev ortamında değerlendirdik. Böylelikle yazın son demlerinde, içimize bolca çektik turunçgili.

Bakın neler yaptık!

1- Lime, limon, mandalina, turunç… Kabuklarını minik buz kalıplarına doldurun ve az miktarda su ya da soda ilavesiyle dondurun. Sonra suyun içine atın ve suyunuza şahane bir aroma katın. Bu arada detoks suyuna meraklıysanız zencefil ve salatalık ile yaptığımız şu detoks suyumuza da mutlaka göz atın deriz.

detoks_suyu

2- Kabukları birkaç dakika fırınlayın ve sonra bir kasenin içine koyun. Buyurun size nefis bir doğal oda kokusu. Bir de şu ev yapımı oda kokumuz var, buna da bir göz atın deriz.

anasonlu_oda_kokusu

3- Kabuklarını çayınızın içine atabilir ve çok daha farklı bir aroma elde edebilirsiniz. Mis gibi kokması da cabası.

limon-kabugu

4- Limon ve portakal kabukları ile şahane kekler yapabilirsiniz ancak bu sefer içinde değil dışında! Portakal kabuğunda pişen kek tarifimiz ile oldukça iddialı olduğumuzu söylemiş miydik?

portakal kabuğunda kek

5- Hazır kış yaklaşıyorken, olası soğuk algınlıklarına şöyle lezzetli bir önlem alalım mı? Mesela portakal kabuğu ile şahane bir yeşil elmalı ıhlamura ne dersiniz?

yesil-cay

Bu yazımızda turunçgillerin üzerinden gittik ancak daha pek çok meyve kabuğu ile enfes lezzetler yapabilirsiniz. Bakın mesela şu yazımızda artan kabukları değerlendirmenin şaşırtıcı yollarını kaleme almıştık.