Yazlık Ayakkabı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tüm vücudumuzun yükünü taşıyan, gün boyu enerjik ya da bitkin olmamızdaki en büyük etken olan ayakkabıların seçimine ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini biliyor musunuz? Üstelik bu dikkatin her mevsim için ayrı olması gerektiğini, seçimlerimizin mevsim özelliklerine göre şekillenmesi gerektiğini, ayak ve beden sağlığı için asla unutmamamız gerekiyor.

İşte yaz mevsiminde hem beden sağlığını koruyabilmek hem de daha rahat ve sağlıklı adımlar atabilmek için ayakkabı seçiminde göz önünde bulundurmanız gereken 5 detay.

ayakkabi-modelleri

1. Hava Alması Önemli

Ayağınıza ve yaz mevsimine uygun olmayan ayakkabılar, ayağınızın yeterli şekilde hava almasını önler. Hava almayan ayakkabı tercihlerinin ayak sağlığını önemli ölçüde tehdit ettiğini unutmamalı ve tercihinizi üzerinde ayağın hava almasını sağlayan delikler bulunan ayakkabılardan yana kullanmalısınız.

kadin-ayakkabi

2. Neyden Yapıldığı Önemli

Yaz mevsiminde ayak sağlığı her zamankinden daha çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri haline gelir. Bu nedenle ayakkabının yapımında kullanılan ham maddeye dikkat etmek son derece önemlidir. Deri gibi doğal malzemeden yapılmış ayakkabılar, en doğru seçenek olacaktır.

kadin-ayakkabilari

3. Üst Kısmı Kısa Olmalı

Ayakkabının üst kısmının daha açık olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece ayaklarınız daha fazla hava alır ve daha rahat bir gün geçirirsiniz.

kadin-ayakkabi-modeli

4. Taban Kısmı İnce Olmalı

Ayakkabının taban kısmının kauçuk ya da köseleden yapılmış ve ince olmasına dikkat etmelisiniz. Böylece hem gereksiz bir ağırlık taşımaz hem de ayaklarınızın hava almasını kolaylaştırırsınız.

tatil

5. Babetler Zararlı

Yaz demek, birçok kadın için babet giymeye başlamak anlamına gelir; ancak kadınlar babet giymek için ne kadar heyecanlanıp sevinseler de ayaklar aynı fikri paylaşmıyor olabilir. Babetler, tabanı dümdüz olan ayakkabılar olduğu için bir desteğe ve yaylanmaya ihtiyaç duyan ayakları son derece rahatsız ederek ve kısa zamanda ayak rahatsızlıklarının oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle dümdüz bir babet yerine hafif de olsa taban kavislerine sahip ayakkabılar tercih ederek ayak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

yazlik-ayakkabi

7. Esnek Bir Ayakkabı Tercih Edin

Yazın giyeceğiniz ayakkabının yapıldığı malzeme son derece önemlidir. Ayak sağlığınızı korumak ve gün boyu daha rahat olabilmek için esnek malzemelerden yapılmış bir ayakkabı tercih etmek en doğru karar olacaktır. Bez bir ayakkabı, yaz için esnek, hafif, şık bir öneri olabilir.

tatil

8. Sıkmamasına Dikkat Edin

Yaz mevsiminde birçok insanın ayakta kalma süresi iki kat artar. Bu nedenle ayakkabının sıkmaması, her zamankinden daha önemli bir unsur haline gelir. Sıkmayan bir ayakkabı satın alabilmek için öncelikle satıcı yalanı olan “zamanla açılır” cümlesine inanmayın. Gün boyu oluşma ihtimali olan şişlikleri hesaba katarak ayakkabınızı sabah değil öğleden sonra deneyin ve buna göre ayakkabı numaranızı belirleyin. Böylece sıkmayan bir ayakkabı belirler, yaz mevsimini rahat geçirebilirsiniz.