Yemeğin Tuzu Kaçarsa 4 Pratik Çözüm

Hazırlayacağınız yemeğin lezzetli olabilmesi için gerekli olan en önemli detaylardan biri, tuz miktarını iyi ayarlayabilmektir. Tuz miktarını iyi ayarladığınızda yemeği tüm tadanları etkiniz altına alabilir, ayarlayamadığınızda ise geri kalan tüm lezzet doğrularınızın silinmesine neden olabilirsiniz. Yani tuz miktarı, yemek yapma konusunda o denli önemlidir ki sormayın gitsin; ama hemen moralinizi bozmayın! Yemeğin tuzu kaçsa bile birkaç kolay taktik ile yemeği kurtarmak mümkün.

İşte elinizin ayarını kaçırıp tuz miktarını iyi ayarlayamadığınızda durumu kurtaracak 4 pratik çözüm:

1. Tuzu Fazla Kaçan Yemek Çorbaysa…

Çorbanın kıvamından ve lezzetinden ödün vermek istemiyorsanız tuzu fazla geldiğinde ona su katmak yerine bir miktar süt ekleyerek sorunu çözebilirsiniz. Böylece hem çorbanın besin değerini artırmış hem de fazla gelen tuza veda etmiş olursunuz.

manti-corbasi

2. Tencere Yemekleri Tuzlu Olduysa…

Bunun için akla gelen ilk kurtarıcı patatestir. Tencere yemeklerinin birçoğuna patates oldukça yakıştığı için pek sorun yaşamaz, patatesi ister bütün olarak isterseniz de küp küp doğrayarak tencereye atar fazla tuz sorununu çözersiniz. Ha yine de patatesin yemeğinize yakışmayacağını düşünüyorsanız gereksiz tuz miktarını yemekten çektikten sonra patatesleri çıkarabilirsiniz. Bu yöntem ile yemeğinizde fazla tuz miktarından başka bir lezzet kaybı olmayacak, rahat olabilirsiniz.

tavuk-suyuna-corba

3. Patates Çare Olmadıysa…

Tuz ayarım patatesin bile çare olamadığı kadar mı kaçtı diyorsunuz? O halde hazırladığınız yemek sulu ise hâlâ şansınız var demektir. Öncelikle attığınız patatesin yanına bir de kızarmış ekmek ilave edin. Eğer ki yemek hala tuzluysa bu kez yemeğin suyunu değiştirmekte fayda var demektir. Örneğin sulu bir sebze yemeği yaptıysanız suyun içindeki sebzeleri alıp başka bir tencerede hazırladığınız yeni suyun içine ekleyerek durumu kurtarabilir, israfın önüne geçebilirsiniz.

patates

 

4. Pilav ya da Zeytinyağlılar Tuzlu Olduysa…

Bu yemeklerdeki fazla tuz miktarına karşı kesme şeker ile savaş açabilirsiniz. Pilav ve zeytinyağlı yemeklere ekleyeceğiniz bir miktar kesme şeker ile tuz miktarını dengeleyebilir, hatta özellikle zeytinyağlılar için daha hoş bir tat elde edebilirsiniz.