Yemek Yapmayı Daha Kolay ve Hızlı Hale Getirmek İçin 7 Mutfak Sırrı!

Gün geçmiyor ki yeni yeni mutfak sırları hayatımıza girmesin, ev hanımları icatlar çıkarmasın ve hayatımızı kolaylaştırmasın! Mutfak, okyanus gibi derin; her yemekten nasıl da bir tüyo çıkıveriyor biz de anlamıyoruz. Diyeceğimiz o ki bugün yine şahane mutfak sırları hazırladık size. Yemek yapmayı daha hızlı ve kolay hale getirmeyi kim istemez ki? Hazırsanız başlayalım hızlıca anlatmaya…

mutfak-onerleri

1- Kuruyan keke çözüm!

Keki kestikten sonra, dilimlerin arasına bir kürdan yardımıyla ekmek yerleştirin. Böylelikle kekin dışı kurusa bile içi taptaze kalacaktır.

2- Izgarada dağılan balık hezimeti!

Yumuşak ve dağılmaya meyilli balık etinin ızgaraya yapışmasını önlemek için altına limon dilimi koyun. Yapışmadığı yetmezmiş gibi bir de lezzetli olur!

3- Sert kabuklu zencefili soymanın pratik yolu!

İhtiyacınız olan tek şey bir kaşık. Kaşık yardımıyla zencefili kabuklarından rahatça ayırabilirsiniz.

4- Yumurtaların tazeliği nasıl korunur?

Yumurtaların dolapta uzun süre taze kalmasını sağlamak için, buzdolabına koymadan önce üzerlerine Ayçiçek yağı sürün. İşe yarayacaktır.

5- Donmuş yağ nasıl hızlıca erir?

Donmuş yağı hızlıca eritmek için ihtiyacınız olan tek şey bardak. Bardağı biraz ısıtın ya da içine kaynar su koyup sonra boşalta da bilirsiniz. Sonra bardağı tereyağının üzerine kapatın ve kısa süre bekleyin. Hemen çözülecektir. Şimdi güzel bir aromalı tereyağı yapalım mı ne dersiniz? 🙂

6- Kurabiyelerin ilk günkü tazeliği için!

Bir süre sonra yumuşayan ve tazeliğini yitiren kurabiyelere son! Yapmanız gereken tek şey, kurabiye kavanozunuzun içine bir dilim elma atmak.

7- Kristalleşen ballar!

Kristalleşmiş balı çözmek için ufak bir kâseye balı koyun ve sonra içi kaynar su dolu tencerede bir süre bekletin. Bal eskisi gibi akışkan olacaktır hem de besin değerlerini yitirmeden! Gelin o bal ile bir de atom hazırlayalım! Ballı elma suyuna ne dersiniz?

Mutfak tüyolarımız, ilerleyen günlerde hız kesmeden devam edecek. Bizi takip etmeye devam edin! 😉