Yeni Ayakkabılarınız Acınız Olmasın Diye 6 Önlem

O ayakkabıları görür görmez bayıldınız ve içinizden “Benim olmalı ve onu hemen giymeliyim!” diye geçirdiniz. Fakat o da ne? Ayakkabılar sizin oldu ama tam olmadı; yani biraz vuruyor ve canınız acıyor. Bu durumda bayıldığınız ayakkabılardan mı vazgeçeceksiniz? Asla!

İşte yeni ayakkabıların çabucak açılması ve ayağınızı vurmaması için uygulayabileceğiniz 6 yöntem:

1. Buzdolabında Bekletin

Yanlış okumadınız, yeni ayakkabılarınızla hemen uyum sağlayabilmek için onları yarım saat kadar buzdolabında bekletmeniz yeterli. Bu yöntem sayesinde soğuk hava ile sertleşen ayakkabınız, giyim sırasında kolayca gevşeyecek ve ayağınızı daha kolay bir şekilde kavrayacaktır.

2. Su Buharında Bekletin

Buzdolabında bekletme yöntemine tamamen ters olan bir başka yöntem de yeni ayakkabıyı su buharının gücü ile tanıştırmaktır. Yeni aldığınız ayakkabıların ayağınıza rahat bir şekilde olup ayağınızı vurmasını engellemek için ayakkabıyı su buharına doğru tutun. Bu yöntemi uygularken ayakkabıya zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz mesafe ve süreyi iyi ayarlamanız gerektiğini unutmayın.

3. Pudra Kullanın

Yeni aldığınız ayakkabının vurmasını önlemek için en etkili yöntemlerden biri de talk pudrası ile tanışmaktır. Ayakkabıyı giymeden önce ayaklarınıza biraz pudra dökerseniz yürüme sırasındaki sürtünmeyi azaltacak ayakkabının vurmasını önleyeceksiniz.

4. Gazete Kağıdından Yararlanın

Yeni ayakkabınızın vurmasını önlemenin en kolay yöntemlerinden biri de nemli gazete kağıtları kullanmaktır. Nasıl mı? Birkaç parça nemli gazete kağıdını ayakkabının içine doldurun ve bir süre bekletin. Böylece ayakkabının yumuşayıp genişlemesini sağlayacak ve daha rahat bir giyime kavuşacaksınız.

5. Saç Kurutma Makinesi ve Kalın Çorap

Evet, yeni ayakkabınızı rahatlıkla giyebilmeniz için ihtiyacınız olanlar sadece bir saç kurutma makinesi ve bir kalın çorap! Nasıl mı? Yeni ayakkabınızı kalın çorap ile birlikte giyin. Ayakkabının özellikle sıkan kısımlarına saç kurutma makinesi ile ısı uygulayın ve ayakkabı tamamen soğuyana kadar ayağınızdan çıkarmayın. Böylece vuran kısımların genişlemesini sağlayacak bundan sonra daha rahat bir şekilde giyebileceksiniz.

6. Ayakkabıcınıza Teslim Edin

Ayakkabının vurmaması için denediğiniz hiçbir yöntem işe yaramadıysa ayakkabıcınıza başvurmakta fayda olabilir. Sıkıntınızı dile getirdiğiniz ayakkabıcınız, bir gece kalıpta bekletmek gibi farklı yöntemler kullanarak ayakkabınızı istediğiniz hale getirebilir. Denemekte fayda var!