Yeni Yılda Daha Yaratıcı Olmak İçin 10 İpucu

Yaratıcı olamadığımızı düşündüğümüz ya da ilham perilerinin bizden kaçtığına inandığımız anlar olabilir. Böyle zamanlarda ihtiyacımız olan tek şey biraz konsantrasyon! Yeni yılda yaratıcılığımızı daha da ortaya çıkarabilmemiz için neler yapabileceğimizi araştırdık…

yeni yıl kararları

1. Gün içerisinde en azından 1 saatimizi yazmaya ayıralım. Saçma olup olmadığını önemsemeden yazacağımız her satır, ileride aklımıza çok yaratıcı bir fikir gelmesine sebep olabilir.

2. Planlarımızı içeren listeler yaparak işe başlamalıyız. Sürekli olarak bu şekilde listeler hazırlamak ilerde bize yapacaklarımızı birbirleri ile ilişkilendirme fırsatı yaratacaktır.

3. Yanımızda sürekli olarak bir not defteri ve bir kalem bulundurmalıyız. Her an aklımıza yaratıcı bir fikir gelebilir. Bu sayede işimizi şansa bırakmamış oluruz.

4. Günü bilgisayar başında geçirmeyelim. Elbette internette de yaratıcılığımızı tetikleyecek şeylerle karşılaşabiliriz ama biraz sakin kafa ile kalmamızda da büyük yarar var.

yaratıcı olmak

5. Duygu durumumuzun yaratıcılığımıza balta vurmasına izin vermeyelim. Yaşadıklarımız her ne ise geride kaldı!

6. Kahve tüketiminin yaratıcılığı tetiklediğini biliyor muydunuz? Yaratım süresince bol bol kahve içmeye özen gösterelim.

7. Farklı tarzlarda müzikler dinleyelim. Sevsek de sevmesek de yeni bir bakış açısı kazanabilmek için zaman zaman tarzımız dışında şeyler dinlemeye zaman ayıralım. Yaratıcılığımız üzerindeki etkisini kısa zamanda göreceğiz!

8. Çevremizi sürekli olarak gözlemleyip, notlar alalım. Etrafımızdaki insanlarla konuşup, yeni hikayeler edinelim.

9. Eleştirilere açık olalım. Eleştiriler ile gelişmeye çalışalım.

10. Daha önceden gitmediğimiz yerlere gidelim. Hiçbir şansımız yoksa, evimize giderken farklı yollar kullanalım.

Oldukça küçük görünen bu adımlar ile yaratıcılığımız daha da kuvvetlenecek. Denemekten zarar gelmez, değil mi?