Yer Elması Hakkında Bilmeniz Gereken 3 Önemli Şey

Güneş gören her türlü toprakta büyüyen yer elmasını mevsiminde tüketmek sağlığınız için gerçekten çok önemli. Üstelik damak zevkinize göre farklı tariflerde yer elmasını kullanabilirsiniz.

yer-elmasi

1. Mevsiminde Tüketin

Yer elması İlkbahar mevsiminin Mart ayında ekilir. Haziran ve Temmuz ayında çiçeklerini veren sebze, sonbaharda hasat edilir. İlk hasadın yumruları çok küçük olursa tekrar ekilerek Ekim ayında tekrar toplanır. Kısacası, bu yeraltında yetişen sebzeyi pazarlarda Ekim ayından Kasım ayının sonlarına kadar pazarlarda bulabilirsiniz.

Yer elması satın alırken dikkat etmeniz gereken şey açık renkli olanları seçmenizdir. Açık renkli olan yer elmaları hem taze hem de daha tatlı olacaktır.

2. Yapabileceğiniz Tarifleri Keşfedin

Yer elmasını pek çok farklı şekilde tüketebilirsiniz. Toprağın altından çıkarıldıktan sonra tıpkı elma gibi soyup çiğ olarak yiyebileceğiniz gibi, patates gibi haşlayarak püresini de yapabilirsiniz. Ek olarak, havuç soğan gibi sebzelerle birlikte pişirerek soğuk kış günlerinde kendinize bol vitaminli bir yemek hazırlayabilirsiniz. Misafirleriniz için portakal ve mandalina gibi meyvelerle yer elmasını buluşturarak enfes zeytinyağlı tarifler yapabilirsiniz. İnce dilimler halinde kestiğiniz yer elmasını cips gibi kızartabilirsiniz.

Yemeklerinin yanında çorbasını da yapabileceğiniz yer elmasını, süt, mercimek ve tavuk gibi farklı malzemelerle de kullanarak kendi tariflerinizi yaratabilirsiniz. Son olarak, kilonuza dikkat ediyorsanız yer elmasıyla lezzetli pek çok salata yapabileceğinizi hatırlatalım.

3. Temizleme ve Saklama Yöntemlerini Bilin

Yer elması toprak altında yetişen bir sebze olduğu için kullanmadan önce bol su ile yıkanmalıdır. Toprağından arındırdıktan sonra üzerindeki çıkıntılı kısımları bir bıçak yardımıyla temizleyip, patates gibi soyabilirsiniz.

Eğer saklamak istiyorsanız yine önce iyi bir şekilde yıkayarak yer elmasını toprağından arındırmalısınız. Daha sonra 5 dakika kadar limonlu suda haşlayıp, soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyarak, buzlukta 6 aya kadar saklayabilirsiniz.