Yerinizde Saymayın: Kendinizi Geliştirmenin 6 Yolu

Yazımıza ünlü filozof Herakleitos’un “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.” sözü ile başlarsak çok klişe olabilir; ancak hayatın yegâne ve en değerli kuralının gerçekten de bu olduğunu değiştirmez.

Hayat ve hayatı yaşayan bizler sürekli olarak, engel olamadığımız bir değişim içerisinde yer alırız. Bu süreçte dalgalara kapılıp sürüklenerek yok olmak ya da dalgalara ayak uydurup keyifli bir hayat yaşamak şeklinde iki seçenek bulunur elimizde. Gelişen teknoloji, değişen kurallar, insan ilişkileri, sürekli yenilenen bilgiler derken insan bunları takip etmeyip gerisinde kalırsa kendine büyük bir kötülük yapmış olur. Bu durumu önlemek için yerinizde saymak yerine değişime uyum gösterip kendinizi de sürekli değiştirip geliştirmeniz gerekir. Peki nasıl? Gelin; daha değerli bir insan ya da özellikle iş görüşmelerinin aranan ismi olabilmek için ve en çok da kendiniz için uygulamanız gereken 6 yol:

1. Okumayı Alışkanlık Haline Getirin

Kitap okumayı sevmeyenlerin “Aman yine mi bu gereklilik!” diye sitem ettiğini duyar gibiyiz; ancak maalesef durum böyle. Hayata karşı daha bilgili olmak ve birçok farklı bakış açısına sahip olarak ilerlemek için her gün az 10 sayfa okumak gerekir.
Kendinize belirli bir saat ve belirli bir okuma sayfa sayısı belirleyin ve bunu tamamlamadan günü asla bitirmeyin. Kitap olamıyorsa bile mutlaka bir köşe yazısı ya da makale okumak da kendinizi geliştirmede, fikir yapınızı genişletmede çok önemli bir adım olacaktır.

hedefler

 

2. Küçük Adımlarla Başlayın

Unutmayın; kendini geliştirmiş hiçbir insan belirli bir mertebeye bir anda ulaşmamış, temeli olan birçok birikim ile istediği insan olmayı başarmıştır. Bu yüzden kendinize bir hedef belirleyin ve bu hedefe sadık kalarak her gün hedefiniz için küçük bile olsa mutlaka bir şeyler yapın. Hedefinize doğru ne kadar yavaş ilerlediğiniz değil, yolunuzu değiştirmeden ilerlemenizin önemli olduğunu unutmayın. Küçük adımlar hem istikrarınızı sağlayacak hem de hedefi gözünüzde büyütmeye engel olarak motive kazandıracaktır.

hedefler

 

3. Kendinizle Yarışın

Genel ve en tehlikeli eğilimlerden biri olan kendinizi başkaları ile kıyaslamak çukuruna düşmeyin. Bu durum size asla fayda getirmez, aksine kendinizi küçük görüp nefret duymanıza bile neden olabilir.
Kendinizi geliştirmenin en etkili yolu her zaman kendinizle yarışmaktır. Örneğin; bu yıl bir dil kursuna gidiyorsanız, gelecek yıl bir dil bir de enstrüman kursuna gidin. Büyük ya da küçük iş fark etmeksizin yapabildiğinizin her zaman bir tık üstüne çıkmaya gayret edin.

hedef koymak

4. Yetenek Kazanılır

Bazı yeteneklerin doğuştan geldiği âşikardır; ancak yeterince istek ve azminiz varsa elinizden kurtulacak bir becerinin olmadığını unutmayın. Örneğin, resim çizmek ya da örgü örmek konusunda yeteneksiz olduğunuzu düşünüyorsanız yanınıza en güçlü silahınız olan isteğinizi alın ve yılmadan çalışın. Bir süre sonra yeteneksizlik sandığınız durumun isteğinize yenildiğini ve geliştiğini göreceksiniz.

hedef

5. Sevdiklerinizi Detaylandırın

Hayatın önemli bir kısmı zorundalıklardan ibaret ancak hâlâ bir kısmı bizim kontrolümüz dahilinde. Zorundalıklar dışında sevdiğiniz konular ile de kendinizi geliştirmek mümkün. Örneğin müzik dinlemeyi seviyorsanız sadece dinlemekle yetinmeyin ve müzik türlerini araştırın; gezmeyi seviyorsanız sadece gezmekle yetinmeyip gezdiğiniz yerler hakkında önemli bilgiler öğrenmeyi unutmayın.

hedef

6. Eksiklerinizi Keşfedin

Hiçbirimiz mükemmel değil, her birimizin kusurları var; ancak gelişmenin yolu bu kusurları örtmekten değil daha fazla su yüzüne çıkarmaktan geçiyor. Kusurlarınızı keşfedin, onların üzerine gidin ve onları hayatınızın nasıl etkilediğine karar verin. Olumsuz etkileri olumluya çevirmenin yollarını arayın.