Yeteneklerinizi Keşfetmenin 6 Yolu

Çoğu zaman etrafımızda birçok konuda yetenekli insanlar görüp özenir “Ya benim de hiçbir yeteneğin yok!” diye hayıflanabiliriz. Güzel bir resim çizen, harika fotoğraflar çeken, etkileyici bir şarkı besteleyen insanlara gıpta ile bakar dururuz. Peki, bu kez uzaktan izlemeyi bırakıp kendinizi keşfetmeye var mısınız?

Her insanın iyi olduğu bir alan mutlaka vardır; ancak bu alan çoğu zaman kuytu bir köşede keşfedilmeyi bekler durur. Gelin, onu daha fazla bekletmemek için yeteneğinizi keşfetmenin yollarını arayın. Nasıl mı? İşte detaylar…

1. Konfor Alanından Çıkın

Kendinizi, hangi alanlara ilgi ve yeteneğinizin olduğunu çözebilmek için ihtiyacınız olan en önemli şey; güvenli hissettiğiniz bölgeden uzaklaşıp biraz zorlu şartlarla karışmakta gizlidir. Kendinizi uçurumdan bırakıp kanatlarınızı açmanız gerekmedikçe kanatlarınızın ne denli işe yaradığını bilemez, aklınızın yaratıcı kısmını çalıştıramazsınız. Bu nedenle her zamanki rutininizden çıkıp kendinizi zorlayacak görevler üstlenin ve aklınızın farklı yollar denemesine imkân yaratın. Böylece gizli kalan yeteneklerinizin birer birer ortaya çıkmasına yardımcı olun.

2. Kendinizi Tanıyın

İnsanın kendini tanıması, en zor işlerden biri olabilir; ancak yetenekleri keşfedebilmenin yolunun ilk olarak kendini keşfetmekten geçtiğini unutmamak gerekir.

Her insanın zayıf ve güçlü yanları mutlaka vardır. Hangi konularda başarılı, hangi konularda başarısız olduğunuzu gerekirse not alın. Sonuçlara göre hayatta üzerine gitmeniz gereken, ağırlık vereceğiniz alanları daha net görebilir ve bu alanlarda kendinizi geliştirebilirsiniz.

3. Hayallerinizi Belirleyin

İnsanın yeteneklerini geliştirebilmesinin en önemli yolu bir şeyi severek yapmasından geçer. Yeteneklerinizi keşfedebilmek için hayallerinizin izinden gidin, onlar size mutlaka ipucu verecektir. Gerçekleşmesini istediğiniz hayaller için göstereceğiniz istek ve çaba yeteneklerinizin çıkması için şahane bir teşvik olacaktır. Sonunda gerçekleştireceğiniz hayal de yanınıza kâr olur, daha n’olsun?

4. Günlük Tutun

Yazmak her daim, daha net olmayı ve birçok bilgiyi somutlaştırmayı sağlar. Günlük tutarak, yıllar geçerken kişiliğinizde oluşan gelişim ve değişimleri net olarak görebilirsiniz. Yazdıklarınızdan yapacağınız çıkarımlara göre normalde fark edemediğiniz birçok yönünüzü keşfedebilirsiniz. Örneğin günlük tutacağım diye yıllarca yazmayı sürdürürken kullandığınız cümlelerin yapısının ne kadar geliştiğini görebilir, aslında yazma yeteneğinizin olduğunu keşfedebilirsiniz.

5. Karnelerinizi İnceleyin

Kendinize bir nostalji günü yaratmaya var mısınız? Karne notları bize hangi konularda daha yetenekli olduğumuz konusunda önemli ipuçları verebilir. Hadi, küçük sınıflarda aldığınız karneleri toplayın ve sonuçlardaki ortak noktaları keşfetmeye çalışın. Örneğin resim dersi notları her daim yüksekse bu sizin sanatın dallarına yönelmeniz gerektiğini işaret edebilir.

6. Sorular Sorun

Kendinize sorular sorup dürüst cevaplar verin. Ben kimim? Neler yapmayı seviyorum? Neler yapmayı istiyorum? gibi sorular sonucunda hangi alanlarda daha yetenekli olabileceğinizi netleştirebilir, sonuçlara göre atacağınız adımları belirleyebilir ve bundan sonraki hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.