Yılbaşı Sofrası Onsuz Olmaz: Hindi Pişirmenin 7 Püf Noktası

Lezzet dolu sofraların vazgeçilmez kahramanlarından biri olan hindi, yılbaşı gecesi yemeğinde çok daha fazla önem kazanıyor. Birçok geleneğe göre yılbaşı yemeğinin olmazsa olmazı olan hindiye bu yılbaşı sofranızda siz de yer vermek istiyorsanız bari bu işi layıkıyla yerine getirin değil mi?
Hem nar gibi kızarmış hem de yumuşacık, ağızda tel tel dağılan bir hindi ile yeni yıla şöyle tam anlamıyla “ağız tadıyla” girin. Peki nasıl? Hindi pişirirken nelere dikkat etmeli, hindi pişirmenin püf noktaları nelerdir? gibi soruların cevabını bulabileceğiniz yazımızı okumaya devam edin. İşte detaylar:

1. Önce Haşlayın

Hindi, örneğin tavuk etine göre çok daha zor pişen bir seçenektir. Bunun için hindiyi fırında kızartmadan önce bir süre haşlamakta fayda olacaktır. Bunun için en önemli nokta, hindinin büyüklüğüne uygun bir tencere seçmektir. Uygun büyüklükte bir tencereniz mevcut değilse hindiyi parçalara ayırarak pişirmek daha lezzetli sonuçlar alabilmek için iyi bir yöntemdir.

2. Suyunu Ayırın

Hindinin daha iyi pişmesi için yararlandığınız haşlama işleminde çıkan suyu hindinin yanında yer alacak nefis bir pilav için kullanabilirsiniz. İç pilavın lezzetli olabilmesi için pirinç ve diğer malzemelerin kaliteli olması kadar pilav içinde hindi suyunun da yer almasının son derece önemli olduğunu unutmayın.

3. Marine Edin

Hindinin harika bir lezzete sahip olması için pişirmeye başlamadan önce çeşitli malzemelerle marine etmek doğru bir karar olacaktır. Zeytinyağı, sirke, limon suyu, tuz, karabiber ile marine ettikten sonra ya da salça, yağ, tuz, karabiber, az miktarda pekmez ile hazırladığınız sosu hindinin dışına masaj yaparak uyguladıktan sonra pişirmek şahane sonuçlara imza atmanızı kolaylaştıracaktır.

4. İçerisini de Lezzetlendirin

Hindi etinin daha hoş ve aromatik bir lezzete sahip olmasını istiyorsanız hindinin karnının içerisine biberiye, defne yaprağı ya da sevdiğiniz diğer baharatlardan ekleyerek harika sonuçlara imza atabilirsiniz. Aynı zamanda fırınlamadan önce tepsiye biraz havuç, sarımsak, soğan ya da kereviz dilimleyerek daha zengin bir lezzet hazırlayabilirsiniz.

5. Fırın Tepsisine Dikkat

Hindiyi pişireceğiniz tepsi, hindinin etrafındaki ısı hareketlerini etkileyecek; dolayısı ile hindinin pişmesini de etkileyecektir. Bunun için tepsinin derinliği ve büyüklüğünü iyi ayarlamanız gerekir. Derin olmayan, hindiyi yerleştirdikten sonra kenarlarda 5-6 cm boşluk kalabilecek büyüklükte tepsiler iyi bir sonuç alabilmek için idealdir.

6. İyice Kızarması için…

Hindi pişiriyorsanız doğal olarak ilk istediğiniz şey, nar gibi kızarmış bir sonuca ulaşmaktır. Bunun için uygulayabileceğiniz püf noktası ise mevcut. Hindinin güzelce kızarması ve özel bir lezzete sahip olması için pişme süresinden 15 dakika kadar önce 3-4 yemek kaşığı kadar balı bir fırça yardımıyla hindinin üzerine sürün. Böylece daha iyi kızarmış ve daha lezzetli bir hindi yiyebilirsiniz.

7. Pişirme Süresine Dikkat Edin

Hindi; daha uzun pişme süresine sahip, emek ve zaman gerektiren bir seçenektir. Bunun için pişme süresinin hindinin büyüklüğü ile orantılı olacağını unutmayın. 160 derece ısıttığınız fırında 2-4,5 kg arasındaki hindiler için 2-3 saat; 5-7,5 kg arasındakiler için 3-4 saat; 8-12,5 kg arasındakiler için ise 4-5 saat ayırmayı göze alın.