Yiyecekleri Uzun Süre Saklama Yöntemleri

Alışverişe çıktığımızda ihtiyaçların miktarını bazen abartır, gereğinden çok daha fazlasını satın alırız. E malumunuz, devir tasarruf devri; aldığınız her şeyin kıymetini bilmek ve israfın önüne geçmek son derece mühim mesele. Durum böyleyken yiyeceklerin hangi yöntemlerle daha iyi bir şekilde saklanıp tazeliğini koruduğunu iyi bilmek gerekir. İşte sıradaki yazımızda tam da bu konuya değinmek istedik ve yiyeceklerin ömrünü uzatmak için uymanız gereken birkaç noktayı sizin için derledik.

1. Kesmeyin

Sebze ve meyveleri boş bir anınızda dilimleyip ihtiyaç anında kolayca kullanacak olma fikri şahane olabilir; ancak ihtiyaç anınızın ne zaman olacağı hiç belli değilse bu süreç uzadıkça yiyeceklerinizin ömrünün kısalacağını sakın unutmayın. Bu yüzden sebze ve meyveleri dilimleyerek değil bütün olarak saklamaya özen gösterin.

2. Vazoya Koyun

Mutfağınıza farklı mı farklı bir dekor sağlamaya ne dersiniz? O hâlde aldığınız mis kokulu maydanozları dolaba yerleştirmek yerine vazoya yerleştirin. Yanlış okumadınız; maydanoz gibi yeşil sebzeler sudan hoşlanır, su onlar için hayat demektir. Maydanozu tıpkı bir çiçek gibi su dolu vazo içerisine koyduğunuzda onun çok daha uzun bir süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz.

3. Havluya Sarın

Koca bir kâse salata tüketmek istediniz ve yeşillikleri bolca doğradınız; ancak fazla mı geldi? Panik yok, doğradığınız salataları bir dahaki sefere kadar saklayabilmek için havlu kâğıt size harika bir yardımcı olacak. Yeşilliklerin uzun süre taze kalmasını önleyen faktör, nemdir. Bu yüzden onları kâğıt havluya sararak nem faktörünü ortadan kaldırabilir ve uzun süre taze kalmalarını sağlayabilirsiniz.

4. Pastörize Edin

Diyelim ki köy pazarına çıktınız ve birbirinden doğal ürünler arasında kendinizi kaybettiniz. Tüketemeyeceğiniz kadar çok süt aldınız, şimdi ne olacak? Elbette ki pastörize yöntemi imdadınıza koşacak! Sütü yüksek bir sıcaklıkta ısıtarak iyice kaynatın. Bu yöntemle sütün içindeki mikroskobik canlıların ölmesini sağlayacak ve sütü çok daha uzun bir süre saklayabileceksiniz.

5. Dondurun

Yiyeceklerin uzun süre saklanması için en iyi yöntemlerden biri de dondurucu kullanmaktır. Âdeta zamanı da donduran bu yöntem, düşük sıcaklık ile mikroskobik canlıların ölmesini sağlayarak yiyeceklerin çok daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

6. Buzdolabını Temizleyin

Yiyeceklerin uzun süre taze kalması için sadece buzdolabına koymanız yetmez. Koyduğunuz buzdolabının temiz ve düzenli olması gerekir. Temiz buzdolabı ve gerekli kapların içerisinde bekleyen yiyecekler çok daha uzun bir süre tazeliğini koruyacaktır.