Bu Kar Kış Kıyamette Yiyecekleri Uzun Süre Taze Tutmanın Yolları!

Ne karmış ama! Sadece cildimizi kurutmakla kalmadı, işi büyütüp yiyeceklerimize de musallat oldu. Dondurucu havalarda yiyecekleri taze tutmanın yollarını sizin için araştırdık.

1- Sütü buzluğa koyup dondurursanız, ömrünü 4 ile 6 hafta uzatmış olabilirsiniz. Tabi sütün son kullanma tarihi ile de bağlantılı ama aklınızda bulunsun, süt donunca ömrü uzuyor 🙂

sut

2- Dondurulan yiyeceklerden biri de yumurta. Kek tariflerinde, atıştırmalık tariflerde ya da tatlı tariflerinde sadece beyazına ihtiyaç duyacağınız zamanlarda kullanmadığınız sarı kısımları buz küplerine doldurun ve içine bir çimdik tuz ya da şeker ekleyin. Sonra dondurun ve ihtiyacınız olunca yeniden kullanın. Küçük bir ipucu: Tuz ve şeker, kıvamının korunmasını sağlayacaktır.

yumurta

3- Artan sosları değerlendirmenin bir diğer yolu onları buz poşetlerine koymak ve dondurmak. Sonrasında yine kullanmaya devam edebilirsiniz.

domates-sosu

4- Marul yapraklarını taze tutmanın yolu, onları kağıt havluya sarmak. Kağıt havlu, marulun tazeliğini korumasına yardımcı olacaktır.

marul

5- İlginç bilgilerden biri. Havuçların taze kalması için onları kumun içinde bekletebilirsiniz. Kum, havucun yumaşamasını önleyecek ve tazeliğini korumasına destek olacaktır.

havuç

6- Taze soğanları suyun içinde bekletirseniz, tazeliklerini korumasına yardımcı olursunuz.

sogan

7- Balı, cam kavanozda muhafaza ederseniz oksitlenmesini önlemiş olursunuz.

bal