Yola Çıkmadan Buraya Uğrayın: Bayram Trafiğinden Kaçmanın Yolları

Trafik, özellikle İstanbul’un ne yapılırsa yapılsın çözülemeyen problemlerinden biri. Öyle ki çoğu zaman evimize kısa zamanda ulaşabilmek için âdeta bir bilgisayar oyununun içerisindeymiş gibi kestirme yollar bulmaya, garip taktikler edinmeye çalışır olduk.

Malumunuz, önümüz bayram ve bayram sırasında ekstra bir trafik yaşamak da maalesef ki ihtimallerimiz arasında. Tatile çıkanların ve sevdiklerini ziyarete gidenlerin bir araya geldiği yollar âdeta saatlerce açılamayan bir düğüm haline geliyor. Bayram keyfini, sevdiklerimizle buluşmanın coşkusunu kaçırmamak için mümkün olduğunca trafikten kaçmak lazım. Peki nasıl?

İşte geçtiğimiz bayramların trafik yoğunluğu verilerine dayanarak çıkardığımız, bu bayramda rahat etmenize yardım edecek 7 öneri:

1. Saatlerinizi İyi Belirleyin

Malum, bayram tatili yaz sıcaklarının en yüksek olduğu dönemlere denk geliyor. Bu durumda keyifli bir yolculuk için yola çıkma saatinizi hava sıcaklıklarının düştüğü saatlere denk getirmekte fayda olabilir.

Trafik verilerine göre hem havanın serinlediği hem de trafik yoğunluğunun daha az olduğu saatlerin sabah 10.00’dan önce veya akşam 21.00’den sonra olduğu belirlenen bilgiler arasında.
Siz de mümkün olduğunca az bir trafiğe takılmak istiyorsanız ideal yola çıkma saatlerinden birine hazırlanmanız en iyisi olacaktır.

bayram-trafigi

2. Yoğun Noktalara Dikkat Edin

Keyifli bir tatilin heyecanıyla hiçbir kontrol yapmadan yola çıkarak uzun kuyrukların oluştuğu bölgelere sapmayın.
Geçtiğimiz bayramlarda yoğunluk yaşanan bölgeler; Anadolu Yakası İstanbul çıkış yönünde E5’te Uzunçayır-Maltepe-Pendik arası, TEM’de Sultanbeyli-Kurtköy arası, Avrupa Yakası’nda Anadolu Yakası yönünde Mahmutbey Gişeler ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün bağlantı yolları olarak belirlenmiştir. Bu yollara karşı temkinli olun.

trafik-ipuclari

 

3. Alternatif Yolları Kullanın

Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na doğru hareket edecekseniz Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü kullanarak kuzey çevre otoyoluna bağlanabilirsiniz. Böylece neredeyse 2 saat belki de daha fazla olan bir trafik ihtimalinden kurtulabilirsiniz.

Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na doğru hareket edecekseniz daha kısa olması sebebiyle daha çok tercih edilen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü yerine Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü tercih etmek sizin için şahane bir kurtarıcı olabilir.

bayram-trafigi-ipuclari

4. Köprü ve Tünelleri Kullanın

Geçmiş bayramlara göre artık bir tık daha şanslı sayılabiliriz. Trafiğe önemli ölçüde çözüm olması beklenen Avrasya Tüneli veya Yavuz Sultan Selim Köprüsü size önemli ölçüde zaman kazandırıp trafiksiz bir yolculuk geçirmenize fayda sağlayabilir.

trafik

5. Deniz Otobüsü Kullanın

Deniz otobüsü trafikten kaçmanın en keyifli yollarından biri. Hem denizi seyretmeli bir mola vereyim hem de bir yandan ulaşmak istediğim yere doğru ilerleyeyim diyorsanız deniz yolu tam da bunun için âdeta sihirli bir alternatif.
Makul bir bilet ücreti karşılığında İstanbul Kabataş, Yenikapı, Bostancı, Pendik gibi noktalardan deniz otobüsüne binerek Bandırma, Mudanya, Yalova gibi noktalara kolayca ulaşabilirsiniz.

deniz-otobusu

6. Uçak Kullanın

Bayram trafiğinden kaçmanın en garanti yolu takdir edersiniz ki uçak yolculuğudur. Kara trafiğinde kaybedeceğiniz vakit ve edineceğiniz yorgunluğun bayram keyfinizi kaçırmaması için uçak yolculuğu en doğru karar olabilir.

ucak-yolculugu

7. Uygulamalardan Yararlanın

Günümüzde artık çocuk yetişkin herkesin elinde akıllı bir telefon mevcut. Hayatımızı çok önemli ölçüde olumlu bir şekilde etkileyen akıllı telefonlar bayram trafiğinden kaçma konusunda da size yardımcı olabilir.
Yol durumunu tüm detaylarıyla gösteren birçok güvenli uygulama mevcut. Bu uygulamalardan birini telefonunuza indirip yolculuğa çıkmadan önce trafik olan bölgeleri görebilir, rotanızı trafiğe göre belirleyebilir, herkesçe bilinmeyen trafiksiz yollardan ulaşımınızı kolayca yapabilirsiniz.

mobil-app

8. Bonus: Tedbirsiz Çıkmayın

Malum, uzun bir yolculuğa çıkacaksınız. Her ne kadar mümkün olduğunca trafikten uzak kalmayı hedefleseniz de yol durumu bu belli olmaz, tedbiri elden bırakmamak lazım.
Yol boyunca düşen enerjinizi yerine getirmek, neşenizi artırmak, açlığınızı mola noktalarına kadar yatıştırmak için Migros’tan atıştırmalıklarınızı almayı unutmayın deriz.

Seyahatinizi eğlenceli hale getirme için önerilerimiz var!

  • Yolculuk boyunca zinde kalmak için Coca-Cola Coffee hep yanınızda! Kolayca satın almak için hemen tıklayın.

coca-cola-coffee

  • Seyahat boyunca yanınızda olacak pratik atıştırmalık Rulokat, ağzınızı tatlandıracak ve trafik çilenizi bir nebze de olsa hafifletecek! Hemen satın alın ve sayahat hazırlıklarınızı kolayca tamamlayın.

rulokat

  • Özellikle çocuklarınızla çıktığınız bir yolculuk ise ağzınızı tatlandırmak için HARIBO Bayram Mix şahane bir seçenek olabilir. Hemen sipariş etmek için tıklayın.

haribo

  • Lokumsuz bayram olmaz, evinizde olmasanız da Koska Karışık Lokum’u yanınızdan eksik etmeyin bizce. Hemen sipariş etmek için tıklayın.

koska

  • Mister No’nun tavuklusundan, jambonlusuna kadar birbirinden lezzetli sandviçleri yolculuk için oldukça pratik seçenekler arasında. Mesela ton balıklı çavdar üçgen sandviçe bayılabilirsiniz. Hemen sipariş etmek için tıklayın.

mrno-sandvic

  • Lezzetlim’in de birbirinden leziz sandviç seçenekleri sizi bekliyor. Salamlı, kaşar peynirli sandviçi hemen sipariş etmek için tıklayın.

lezzetlim