Yumurta Pişirme Sanatı!

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi şüphesiz yumurtadır. Protein, vitamin ve mineral içeren bu mucize besinde hiç karbonhidrat bulunmuyor. Formda kalmak isteyenler; sabah yenilen yumurta sizi gün boyunca çok yemekten kurtarıyor, çünkü tok tutuyor! İçerdiği yüksek protein oranıyla, uygun fiyatı ve kolay hazırlanışıyla yumurta, geçmişten bugüne kahvaltılarımızın yıldızı olmaya devam ediyor. Siz de güne yumurtasız başlayamam diyorsanız işte bazı püf noktaları:

Buzdolabınızda tarihinin geçip geçmediğini bilmediğiniz yumurtalarınız mı var? Hemen birini alıp su dolu bir bardağa koyun. Eğer yatay durumda kalırsa taze, dikey duruyorsa bayat demektir. Aynı zamanda taze yumurtanın akı berrak, sarısı ise yuvarlak olur.

yumurta

Yumurtanın henüz çiğ mi yoksa pişmiş mi olduğunu anlamak için tezgahın üstünde çevirin. Düzgün bir şekilde dönüyorsa yumurtanız pişmiş demektir.

Yumurtalar neden karton kutuda satılır hiç düşündünüz mü? Marketlerde yumurtalar karton kutuyla satılıyor; çünkü karton kutuyla saklanan yumurtalar dolapta 3 hafta taze kalabiliyor. Kutusundan çıkartılıp yumurta raflarına yerleştirilen yumurtalar ise en çok birkaç gün taze kalıyor. Siz de yumurtalarınızı kutusunda saklayıp daha uzun süre taze kalmasını sağlayabilirsiniz!

yumurta pişirme sanatı

Yumurtalarınızı yıkayarak saklamayın; çünkü yıkamak, yumurtanın üzerindeki koruyucu tabakayı yok eder ve zararlı mikro organizmaların yumurtanın kabuğundan içeri geçmesini kolaylaştırır. Bu yüzden yumurtalarınızı kullanmadan hemen önce yıkamaya özen gösterin.

Yumurta kırmayı da hiç beceremem, yumurta kabuğu kırıklarıyla başım dertte diyorsanız, kaseye düşen kırıkları bir parça ekmekle veya yumurtanın kabuğuyla almayı deneyin. Migros TV yumurta kırıklarını temizlemenin kolay yolunu anlatıyor!  Tıklayın, öğrenin! 

yumurta kırma

Rafadan yumurta sevenler! Yumurtayı kaynar su dolu yumurta tenceresinin içine bir kaşık yardımıyla yavaşça koyun. Orta ateşte 3-4 dakika pişirin. Bir kaşık yardımıyla yumurtayı tencereden çıkarın. Yumurtalığın içinde servis yapın. Migros TV ile kıvam tutturmak artık çok kolay! Tıklayın! 

poşe yumurta

Yumurtasını kayısı kıvamında sevenler, yumurtayı kaynayan suya bırakarak 5-6 dakika bekleyin. (Suyun yüksekliği yumurtaların üzerine çıkacak şekilde ayarlanmalıdır). Kaynar sudan çıkarılan yumurtayı soğuk suya tutun. Yumurtanın çatlamasını istemiyorsanız yumurtayı dolaptan alıp hemen kaynar suya atmayın, ilk önce oda sıcaklığına getirin. Migros TV kayısı yumurta pişirmenin inceliklerini anlatıyor!Tıklayın!

Ben çiğ yumurta yemem çiğ yemek mi olurmuş diyenler! Katı yumurta için yumurtanızı orta ateşte 10 dakika pişirin. Süre bitince bir kaşık yardımıyla yumurtayı tencereden çıkarın. Soğuk suyun altında bir süre bekletin. Kabuklarını soyup, servis yapın. Migros TV katı yumurta nasıl pişirilir anlatıyor. Buyurun videomuza! Tıklayın!