Yumuşacık Poğaçalar Yapmanın 7 Yolu

Özel kahvaltıların, çay sofralarının baş yıldızıdır poğaçalar. Yeri gelir sokakta oynayan çocuğun elime tutuşturulur yeri gelir okula giden çocuğun beslenme çantasına doluşturulur. Pikniklerde de iyi gider, uzun yolculuklar için hazırlanan öğün çantalarına da yakışır. Peynirlisi, kıymalısı, patateslisi, dereotlusu her hali ile aşık ettirir kendine. Kolayca yenir, lezzetin doruklarına çıkartır.

Poğaça konusunda dikkat edilmesi gereken küçük bir nokta vardır ki sert bir haldeki poğaçaları kimse sevmez, içinin lezzeti ne kadar güzel olursa olsun yumuşak olmayan bir poğaça kötü bir sonuç demektir. Bu sonucun olmaması için işte size etkili 7 öneri:

1. Malzeme Çok Önemli

Poğaçanın hamurunu hazırlayacağınız tüm malzemenin iyi olmasına özen gösterin. İyi bir un, iyi bir yağ, iyi bir maya seçerek muhteşem bir hamur dolayısı ile muhteşem bir poğaça hazırlayabilirsiniz.

mayali-pogaca-tarifi

2. Malzemelerin Sıcaklığına Dikkat

Poğaça hamurunda tercih edeceğiniz malzemelerin kalitesi kadar bu malzemelerin oda sıcaklığında olması da çok önemlidir. Sıvı yağ, süt gibi malzemelerin ne çok sıcak ne de çok soğuk olmaması gerekir. Malzemelerin oda sıcaklığında olması, yumuşacık poğaçalar için ideal olan seçimdir.

pogaca

3. Hamurun Yumuşaklığına Dikkat

Poğaçanın yumuşak olması demek, hazırlık aşamasında iyi bir hamur kıvamının yakalanmış olması demektir. Bu nedenle poğaça hamurunu hazırlarken yeterince bir yumuşaklık sağlayana kadar yoğurmaya devam edin.

pogaca

4. Hamuru Dinlenmeye Bırakın

E kolay değil, yumuşacık bir kıvama gelene kadar yoğrulan hamur; epeyce yoruldu tabii. Biraz dinlenmesi için hamuru bir kabın içerisine alın ve üzerini ıslak bir havlu ya da tülbent ile örtün. Hamuru bu şekilde bir süre bekleterek kurumadan dinlenmesini sağlayın.

pogaca-styling

 5. Mayanın Tazeliğinden Emin Olun

Poğaça yapımında en önemli malzemelerden biri de kullanılan mayadır. Mayanın bayat olması, yumuşak bir poğaçanın önündeki en büyük engeldir. Taze maya elinizde ufalanıp dağılabilecek kıvamdayken bayat maya asla ufalanmaz. Bayat mayayı poğaçanın hamurunda asla kullanmayın.

Pamuk Poğaça Tarifi

6. Şekerden Yararlanabilirsiniz

Poğaça için mayalı bir hamur yapacaksanız hamura bir miktar şeker ekleyerek hamurun daha çok ve kolayca kabarmasını sağlayabilirsiniz.

Patatesli Poğaça Tarifi

7. Hamur Testi

Poğaçanın şekillenmeye ve pişmeye hazır olduğundan emin olmak için küçük bir parmak testi yapmayı unutmayın. Hamura ufak bir dokunuş ile iz bırakın, eğer ki hamurdaki iz kaybolup eski haline geliyorsa poğaçanın güzel olacağının haberini veriyor demektir.