Zamanı Dondurun: Hangi Yiyecek Nasıl Dondurulur?

Sağlıklı beslenmenin öneminin her geçen gün daha da vurgulandığı, organik yaşamın gittikçe pahalı olmaya başladığı düzenimizde imkânı olan herkesin küçük bir saksı, küçük bir bahçe ya da toprak gördüğü kuytu bir köşede ekip biçme işlerine yavaştan girmesi gerekiyor, desek hiç de abartmış olmayız değil mi?

Eğer siz de beslenme düzeninizde ağırlıklı olarak sebze vemeyve tüketimine yer veriyor yiyeceklerinizin organik olmasını istiyor, mevsiminde tüketmeye özen gösteriyorsanız ve ekip biçme imkânınız yoksa en azından hangi yiyeceği nasıl dondurmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Özellikle eski insanlar iyi bilir; zor zamanlar için dondurup sakladığınız yiyecekleri mevsiminde tüketerek hem paradan tasarruf edecek hem de daha sağlıklı bir seçim yapmış olacaksınız. Peki hangi yiyecekler dondurulmaya uygundur, hangi yiyecekleri nasıl dondurmanız gerekir? İşte cevaplar:

1) Taze Mısır

Yaz aylarında tüketmeyi en çok sevdiğimiz yiyeceklerden biridir leziz mısırlar. Közlenmişi, haşlanmışı derken tüm keyifli anlarımızı en güzel şekilde tamamlarlar. Bu keyifli lezzetten diğer mevsimlerde de mahrum kalmamak isterseniz işiniz çok kolay. En güzel mısırları seçin ve dışındaki yeşil yaprakları soymadan paketleyip dondurucuya yerleştirin. Yeşil yapraklar, mısırın uzun süre lezzetli kalmasını sağlayacak, siz de kış döneminde dilediğiniz zaman tüketmeye başlayacaksınız. 

misir-neye-iyi-gelir

2) Sarımsak 

Antibiyotik niteliğindeki sarımsak, tüm yemekleri güzelleştirebilen şifa dolu bir etkiye sahiptir. Onu her mevsim tüm tazeliğiyle korumak neyse ki mümkün. İstediğiniz kadar sarımsağı soyarak hatta ezerek küçük kaplara koyup dondurucunuza yerleştirin ve sene boyunca güvenle saklayın.

sarimsak

3) Bezelye

Yazın nefis lezzet tanelerinden biridir bezelyeler. İster sulu yemek olarak isterseniz de garnitür olarak tüketebilir lezzetin doruklarına ulaşabilirsiniz.

Bezelye de lezzetinden bir şey kaybetmeden kolayca saklayabileceğiniz sebzelerden biridir. Kabuğundan ayırıp tanelerini güzelce yıkadıktan sonra poşetlere bir pişirimlik kadar paylaştırın. Dilediğiniz zaman buzlarını çözdürüp istediğiniz şekilde kullanın.

bezelyenin-faydalari

4) Avokado

Avokado kilo vermeye yardımcı, kalp dostu birçok vitamini ve yağı ile sağlık için düzenli olarak tüketilmesi gereken yiyeceklerden biridir. Düzenli olarak tüketilmesi gerekir ancak fiyatları da maalesef ki her daim pahalıdır.Madem durumlar böyle, indirimde yakaladığınız avokadolardan birkaç tane kapıp dondurmak en mantıklı seçenek olabilir. 
Avokadoları soymadan ikiye bölün, ister yarımşar olarak isterseniz ezip üzerine limon sıkarak açılıp kapanan buzdolabı poşetlerinde dondurun. İstediğiniz zaman çıkarıp özellikle sos olarak keyifle tüketebilirsiniz.

avokado

5) Tavuk Suyu

Hasta çorbasına şifa, pilava lezzet katan tavuk suyunu dondurup tek seferlik kaplara bölüştürerek 4-6 aya kadar kolayca saklayabilirsiniz. Yemeklerinize sihirli bir dokunuş için mutlaka tavuk suyunu dondurun deriz.

tavuk_suyu_corbasi_tarifi

6) Makarna ve Pirinç

Özellikle çalışan bir insansanız eve döndüğünüzde lezzetli yemekler yapıp keyifle yiyebilmek için pek zaman bulamıyorsunuz demektir. Bunun çaresi tam olarak dondurucuda gizli! Makarna ve pirinçleri pişirdikten sonra küçük porsiyonlar halinde bölüştürüp dondurabilir, ihtiyaç anında biraz suda kaynatıp çözdürdükten sonra istediğiniz malzemeleri ekleyip kısa zamanda harikalar yaratabilirsiniz.

makarna