Zehirli Denizanası Sokmasında Yapılması Gerekenler

Yüzmeyi çok sevenler olarak yıl boyu deniz sezonunu sabırsızlıkla beklersiniz. Güneşin kendini göstermesiyle birlikte sahillere koşar kendinizi serin sulara bırakır saatlerce yüzersiniz. Buraya kadar güzel; fakat denizde de sizi bekleyen kötü sürprizlerin olabileceğini daima hatırlamakta fayda var. Mesela keyifle yüzerken ummadığınız anda zehirli bir denizanası ile karşılaşabilir ve tüm keyfiniz kaçabilir; ancak böyle durumlarda ne yapmanız gerektiğini iyi bilirseniz gereken önlemleri alır riskleri azaltabilirsiniz. Peki nedir bu önlemler? Detaylar yazımızın devamında:

1. Deniz Suyu Kullanın

Çivi çiviyi söker misali denizanası sokmasını yine deniz suyu ile çözebilirsiniz. Denizden çıktıktan sonra deniz suyunu ısıtıp denizanasının etki ettiği bölge üzerini iyice yıkayarak zehir etkilerini kendinizden uzaklaştırabilirsiniz.

deniz-kazalari

 

2. Sirke Kullanın

Sorunlu olan bölge üzerini 30 saniye kadar sirke ile yıkayın. Sirke yok ise mineralli soda ile yıkayın. Böylece mikrop kırıcı özellikler sayesinde denizanasının salgıladığı hücreleri etkisiz hale getirebileceksiniz. Ancak sirkenin sadece bazı denizanası türlerine karşı etkili olabildiğini diğerlerini daha kötüye çevirebildiğini unutmayın.

elma sirkesi

 

3. Krem Kullanın

Denizanası sokması sonrasında bölgede yoğun miktarda şişme ve kaşıntı görülebilir. Bu durumu iyileştirmek için hafif hidrokortizonlu krem ya da oral antihistamin kullanabilirsiniz.

el-kremi

4. Bandaj Kullanın

Denizanası sokması eğer ki kollarda ya da bacaklardaysa ace bandajı gibi bir bandaj kullanabilir, sokulan yerin etrafını sarabilirsiniz; ancak kan dolaşımını engellememeye dikkat etmelisiniz. Bu işlem sayesinde zehrin dağılmasını yavaşlatacak yakın sağlık kuruluşuna gidene kadar zaman kazanabileceksiniz.

uzman-doktor

5. Kazıyın

Bölge üzerine müdahalede bulunurken mutlaka eldiven takmayı ihmal etmeyin. Daha sonra kredi kartı gibi bir araç ile tahriş olan bölgeyi kazıyın ya da cımbız yardımıyla ten üzerinde kalan dokunaç varsa çıkarın.

doktor-roportajlari

6. Yapay Gözyaşı Kullanın

Denizanası sokması eğer ki göz ve çevresindeyse yapay gözyaşı gibi ticari tuz solüsyonlarıyla yıkayın ya da sirkeye batırdığınız bir havluyla göz çevresine tampon hareketi uygulayın.

doktor

7. Sirke ile Gargara Yapın

Eğer ki denizanası sokması ağız içindeyse hazırladığınız sirke ve su karışımı ile gargara yapın ve tükürün. Böylece zehri yok etmeye yardımcı olacaksınız.

doktor-roportajlari

8. Sağlık Kuruluşuna Gidin

Tüm bunların anlık şok ile sadece ilkyardım müdahaleleri olduğunu unutmayın ve derhal en yakın sağlık kuruluşuna gitmeyi ihmal etmeyin.