4 Farklı Makyaj Tipi

Farklı makyaj tipleri önerileri MigrosTV’de.

1. Gece Makyajı Nasıl Olmalı?

Gece makyajı denince akla ilk olarak koyu renklerde ve ağır bir makyaj tipi gelmektedir; ancak öncelikle bu tabuyu yıkmak gerekir. Gece makyajı da tıpkı gündüz makyajı gibi gayet hafif ve sade seçimlerden oluşabilir, günlük makyajınızı sadece biraz daha süsleyerek şahane bir gece makyajı hazırlayabilirsiniz. İşte mükemmel bir gece makyajı için dikkat etmeniz gereken püf noktaları:

makyaj-malzemesi

 • Öncelikle cildinizi güzelce temizleyin, daha sonra makyajın kalıcılığını artırmak için makyaj bazı uygulayın.
 • Cilt renginize uygun bir fondöten seçin ve göz altlarınıza aydınlatıcı sürün. Aydınlatıcıyı elmacık kemiklerinizde vurgulamak istediğiniz noktalara da az miktarda uygulayabilirsiniz.
 • Allık olarak bronz bir seçimde bulunabilirsiniz.
 • Gece makyajında gözler için daha iddialı ve koyu renklerde far tercih edildiği düşünülürse dudakların daha iddiasız ve sade renklerde olması gerekir. Bunun için ruj rengi pembe veya şeftali tonlarında olmalıdır.
 • Gözlerin iddiasız, sadece rimel ve eyelinerin kullanıldığı bir makyaj tipi tercih edilirse bu kez ağırlığı dudaklara vermelisiniz. Ruj seçimi kırmızı veya bordo mat olarak belirlenerek makyajınızı tamamlayabilirsiniz.
 • Kirpikler için iyi bir dolgunlaştırıcı rimel tercih edilmeli. Unutmayın, anlamlı bakışlar ve güzel bir makyajın en önemli detayı rimel sürme aşamasıdır.2. Mezuniyet Makyajı Nasıl Olmalı?

Mezuniyet törenleri, özellikle kadınlar için oldukça büyük önem taşır. Kadınlar her davette olduğu gibi mezuniyet törenlerinde de başrol sahibi olmak ve tüm dikkatleri üzerinde toplamak ister. O halde kıyafet seçiminden sonra şahane bir makyaj yapımı da şart haline gelmiştir. İşte mükemmel bir mezuniyet makyajı için dikkat etmeniz gereken püf noktaları:

 • Göz altı çevresindeki kusurları kapatmak için kaliteli bir kapatıcıdan yararlanabilirsiniz. Genel olarak lise ve üniversite mezuniyeti yaşlarında böyle bir şikayet aşırı olmadığı için yoğun olmayan bir kapatıcı muhtemelen yeterli olacaktır.
 • Yine fondöten seçiminde de abartıya kaçmamak gerekir. Ten renginizden bir ton açık fondöteni yanak, alın, çene bölgenize ufak noktalar halinde uygulayıp yaymak sizin için yeterli olacaktır.
 • Göz farınızı kesinlikle kıyafet renginize göre seçmelisiniz. Eğer ki koyu renklerde bir elbise giyecekseniz daha ışıltılı tonlarda far ya da ince bir eyeliner; eğer ki canlı tonlarda bir elbise giyecekseniz daha koyu tonlarda bir far tercih edebilirsiniz.
 • Ruj seçimini de göz farınıza göre seçmekte fayda var. Dikkat etmeniz gereken detay göz makyajınız koyu tonlarda ise ruj seçiminin hafif renklerde, ışıltılı tercihler; göz makyajınız açık tonlarda ise ruj seçiminin mat bordo ya da kırmızı gibi tercihler olması gerektiğidir.

 3. Gündüz Makyajı Nasıl Olmalı

Gündüz makyajı; genelde günlük yorgunlukların gölgelendirilmeye çalışıldığı, abartı değil doğallığın tercih edildiği makyaj tipidir. Bu nedenle tercihler, basit değil etkili; özensiz değil iddiasız olmalıdır. İşte mükemmel bir gündüz makyajı için dikkat etmeniz gereken püf noktaları:

makyaj-puf-noktasi

 • Gündüz makyajında ilk amaç, kişiye daha canlı bir görünüm sağlamaktır. Bu nedenle renk tercihlerinin kişinin ten ve saçlarına uyumlu olmasına özen gösterilmelidir.
 • Gün ışığı cilt kusurlarını çok fazla ön plana çıkaracağı gibi makyaj kusurlarını da fazla bir şekilde gösterir. Bu nedenle yüzünüzde bir maske varmış gibi dolanmak istemiyorsanız fondöten, pudra gibi malzemeleri kalın bir şekilde uygulamamaya dikkat etmelisiniz.
 • Göz makyajında kesinlikle koyu renk seçimlerden ve ağır gölgelerden uzak durmalısınız. Bunun yerine eyeliner, göz kalemi ve rimel üçlüsünden faydalanarak gözlerinizin sadece belirginleşmesini sağlayabilir hoş bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Ruj seçiminde de kesinlikle iddiadan kaçınmalısınız. Koyu ve mat rujlar yerine ışıltılı, şeftali tonlarında rujlar, hatta nemlendiriciler yeterli olacaktır.

 4. Festival Makyajı Nasıl Olmalı?

Tüm sene beklediğiniz o enerji dolu festival zamanları geldi çattı, sıra geldi harika bir makyaj yapıp alanlara koşmaya. İşte mükemmel bir festival makyajı için dikkat etmeniz gereken püf noktaları:

-Bu makyaj gündüz bile yapılacak olsa ışıltıya ve biraz abartıya kaçmak dilediğinizce serbest diyebiliriz. Şahane haber değil mi?

makyaj-teknikleri

 • Göz makyajında ışıl ışıl renkler tercih edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken detay fondöten seçiminin ıslak görünümlü olmasına önem vermeniz gerektiğidir.
 • İddialı görünmek, renkli karakterinizi yansıtmak için minik stickerlar sizin kurtarıcınız olabilir. Gün boyu etkinizi kaybetmemek için minik stickerları göz çevrenize yapıştırabilirsiniz.
 • Dedik ya, bu makyaj tipinde iddia serbest diye. Ruj seçiminde en iddialı renkleri kullanabilirsiniz, mavi ruj bu seçeneklerden sadece biri. Mavi rujunuzu önce dudaklarınızın ortasına daha sonra kenarlarına doğru eşit olarak sürmeye dikkat edin.
 • Gün boyu dans edip terleyeceğiniz için makyajın kalıcılığını garantilemek çok önemlidir. Bunun için makyaj bitiminde makyaj sabitleme spreyini yüzünüze sıkmayı unutmayın.