5 Adımda Cilt Tipinizi Keşfedin

Muhteşem bir cilt herkesin hayali. Bu hayalin gerçek olması için cildimize iyi bakmamız gerekir. Güzel cildin en büyük sırrı doğru bakımdır. Doğru bir cilt bakımı yapabilmemiz için de öncelikle cilt tipimizi bilmemiz gerekir. Peki, cilt tipinizden nasıl emin olacaksınız? Cevabını alabilmek için şu 5 adımı uygulamanız yeterli olacak!
bakim
1) Yüzünüzü yıkayın!: Cildinizi tahriş etmeyecek, yumuşak bir temizleyici ile makyajdan arındırın ve iyice yıkayın. Ardından havlu dokunuşları ile nazikçe kurulayın. Bu cilt tipinizi keşfetmek için en doğru başlangıç olacaktır.

2) Bekleyin: 
Bir saat kadar hiçbir şekilde yüzünüze elinizi sürmeden bekleyin. Bu süre zarfında cildiniz normal haline dönecektir.
shutterstock_440166898

3) Bir peçete bulun: 
Bu peçete ile T bölgesine dikkat ederek yüzünüze yumuşak hareketler ile dokundurun. Peçete size cildiniz ile ilgili ipuçları verecek.
cilt-bakimi

4) Cilt tipinizi belirleyin: Tüm bu işlemlerin sonunda cilt tipinizi öğrenmeye hazırsınız! 4 temel cilt tipi vardır. Bu cilt tipleri kuru, yağlı, normal ve karma olarak adlandırılır.

Normal cilt; Peçeteyi sürdüğünüzde üzerinde yağlı bir kalıntı yoksa ya da pul pul görünüm ve döküntüler meydana gelmemişse sizin cildiniz normal cilt. Normal cilt parlama yapmaz ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir.

Yağlı cilt: Eğer peçete üzerinde yağlı bir kalıntı oluştuysa, cildinizde parlama ve geniş gözenekler varsa sizin cildiniz yağlı cilt.

Kuru cilt: Bu cilt tipinde peçeteyi yüzünüze sürdüğünüzde pürüzler meydana gelir. Ciltte pul pul bir görünüm ve döküntüler meydana gelebilir. Gözenekler küçüktür. Eğer kuru cilt tipine sahipseniz cildinizi çok daha özenle nemlendirmeniz gerekir. 

Karma cilt: Eğer peçeteyi yüzünüze sürdüğünüzde yanaklarınız normal olsa bile alın ve burnunuzda yağlanma gözlemlediyseniz sizin cilt tipiniz karma! Bu cilt tipi dünyada en yaygın olan cilt tipi olarak da biliniyor.

5) Cildinizin hangi problemlere sahip olabileceğini bilin: Aslında bu aşama cilt tipinizi bilmenizin biraz daha ötesine geçiyor. Ciltlerin sahip olabileceği iki tip rahatsızlığa değineceğiz. Bunlardan ilki hassas ciltler, diğeri ise akneli ve geniş gözenekli ciltler. Hassas cilde sahip olanlarda kullanılabilecek sıradan cilt temizleme ürünleri kaşınma, kızarma gibi sorunlara yol açabilir.

Eğer ergenlik döneminde olmadığımız halde akneli ve geniş gözenekli cilde sahipsek, bu sorunlara özel olarak üretilmiş ürünler kullanmalıyız.