6 Adımda Evde Pedikür

Hayatınızdaki tüm yükü taşıyan omuzlarınızdan başka diğer kahramanlar da unutmayın ki ayaklarınızdır. Bu yüzden onlara tüm yorgunluğunu atabilmeleri için yardımcı olmanız gerekir. Pedikür, bunun için en doğru yöntemlerden biri.
Bakımlı ayaklara sahip olabilmenin güzel; ancak çok pahalı olduğunu düşünüyorsanız sizi yazımızın devamına alalım; çünkü güzellik salonlarında çok fazla vakit ve nakit harcamadan pedikürünüzü kendiniz evde yapabilirsiniz. Nasıl mı? İşte detaylar:

1. Hazırlayın

Kusursuz bir pedikür için işe ayaklarınızı hazırlayarak başlayın. Bir leğeni ılık su ile doldurun ve içerisine lavanta ya da papatya gibi rahatlatıcı yağlardan damlatın. Ayaklarınızı bu su içerisinde 5-10 dakika kadar bekleterek hem tazelenmelerine hem de günün yorgunluğunu atmalarına yardımcı olun.

2. Masaj Yapın

Bu aşama için ihtiyacınız olanlar nane özlü bir losyon ve hünerli parmaklar! Havasız kalan ve çok yorulan ayaklarınızı tamamıyla iyileştirmek için masaj yapmayı ihmal etmeyin. Böylece ayaklarınızı hem nemlendirecek hem de kan dolaşımını harekete geçireceksiniz.

3. Yenileyin

Ayaklarınızın kusursuz bir cilt sağlığına kavuşması için ölü derilerden kurtulması gerekir. Ayak derinizdeki sertleşmelerden kurtulmak için iyi bir ayak törpüsü, sünger ya da ponza taşından yararlanarak ölü derilerden arının.

4. Tırnaklarınızı Şekillendirin

En temel ve en çok dikkat gerektiren aşamaya geldi sıra! Bu aşamada ayaklarınızı suda yeterli miktarda beklettiyseniz yumuşayan tırnaklarınız zorluk çıkarmayacaktır. Bir törpüden ya da tırnak makasından yararlanarak ayak şeklinize uygun, mümkün olduğunca doğallıktan çıkmadan tırnaklarınıza şekil verin. Kötü bir görünüme neden olan tırnak etlerini nazik hareketlerle geriye doğru itin.

5. Taçlandırın

Tüm aşamaları başarı ile tamamladıysanız tırnaklarınızı oje ile taçlandırmanın tam zamanı! Böylece pedikür işlemini tamamlamış ve mükemmel bir görünüme kavuşmuş olacaksınız.

6. Kalıcılığını Sağlayın

O kadar emek verdiniz, pedikürünüzün uzun süre kalıcı olmasını tabii ki dileyeceksiniz; ancak sadece dilemek olmaz ve bunu mümkün hale getirmek için çalışmak gerekir. Peki nasıl? İşte cevaplar:

  • Pedikür sırasında kokusuz nemlendiriciler tercih ederek ojelerin kısa sürede soyulmasını engelleyebilirsiniz.
  • Kütikül yağı kullanarak tırnak etlerinin kurumasını ve şeytan tırnaklarının çıkmasını önleyebilirsiniz.
  • Pedikür sonrasında ayaklarınızı 12 saat kadar suyla temas ettirmeyerek ojelerin tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz.