Tarihin İlkleri: Zincirleri Kıran Kadınlar

Bu Dünya da topluluk halinde yaşamaya başladığımız gün başladı “kadın olmanın zorlukları”. Ondandır ne zaman güçlü, işini iyi yapan, duyarlı kadınlarla karşılaşsak biraz daha mutlu, daha umutlu ve daha özgür hissediyoruz. Geçmişten günümüze kalbimiz de, aklımız da yeni bir kapı açan gücümüze güç katan tüm kadınlar bir bir anılmayı hak ediyorlar.

Zincirin her bir parçasını kıran her kadın bizim biraz daha söz sahibi olmamıza, kendimiz olmamıza ve istediğimiz hayata kavuşmamıza hizmet etmiştir. Yapamazsın denileni yapan, ilkleri başaran, hikayeleriyle kendi hikayemizi yazmamız için bize ilham veren o kadınlardan bazıları…

8_mart_kadınlar_günü

İlk Kadın Tiyatrocu : “ Afife Jale”

1918’te Darülbedayi’nin açtığı tiyatro kursunu kazandı. O dönem kadınların sahneye çıkması halen yasaktı. 1919 yılında Hüseyin Suat’ın “Yamalar” adlı oyununda, Emel rolünü oynayan Eliza Binemeciyan’ın Paris’e gidişi üzerine onun yerine “Jale” takma adı ile sahneye çıktı. Böylece sahneye çıkan ilk Türk kadını olarak tarihe geçti. O günden sonra “Afife Jale” olarak anıldı.

İlk Kadın Avukat : “ Süreyya Ağaoğlu”

Hukuk Fakültesi’ne başvuran ilk kız öğrenci olarak fakültenin kız öğrencilere açılmasını sağlamıştır. Beraberinde iki kız arkadaşını da (Melda ve Bedia Hanımlar) okula getirmiştir. 1928’de “Serbest Avukatlık Ruhsatı” alarak, “Türkiye’nin ilk kadın avukatı” ünvanını almıştır ve hayatı boyunca avukatlık yapmıştır.

İlk Kadın Emniyet Müdürü : “ Feriha Sanerk”

1941’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine ilk kız öğrenci olarak girdi. Kaymakamlık kursunu bitirdiği halde kadın olduğu için kaymakam olma isteği geri çevrilmiştir. Daha sonra Feriha Sanerk Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurmuş ve komiser muavini olarak göreve başlamıştır. 1953’te Emniyet Müdürü rütbesine yükselmiş ama kadın olduğu için ataması gerçekleştirilmemiştir. Olayı yargıya taşımış ve kazanarak aynı yıl göreve atanıp “ilk kadın emniyet müdürü” olmuştur.

İlk Kadın Jet Pilotu : “Leman Altınçekiç”

Lemen Altınçekiç, Türkkuşu İnönü Tesisleri’nde planör eğitimi aldı. 1954 yılında Silahlı Kuvvetler’e kadınların da alınmasıyla ilgili karar çıkınca İzmir Hava Harp Okulu’na başvurdu ve kabul edilerek burada eğitime başladı. Pervaneli uçaklarla eğitimini tamamlayarak 1957’de mezun oldu. Bunun yetinmemiş, daha hızlı ve daha yüksekten uçmak arzusuyla jet pilotu eğitimi almak istemiştir. 1958’de Eskişehir’deki jet eğitim filosuna katıldı ve kısa sürede eğitimini başarıyla tamamladı.NATOkuvvetlerinin de ilk kadın jet pilotudur.

kadınlar_günü

 

İlk Kadın Futbol Antrenörü : “ Lale Orta”

Türk futbolcu, antrenör ve teknik direktördür. Ayrıca Türkiye’de futbol üzerine doktora yapan tek kadındır. Avrupa’nın ilk FİFA kokartlı kadın hakemidir. Türkiye’nin ilk kadın futbol takımı olan Dostlukspor’da kaleci ve kaptan olarak futbol oynamıştır. Türkiye’nin profesyonel futbol liglerinde antrenörlük ve teknik direktörlük yapabilecek diplomayı aldı. İlk kadın futbol antrenörü oldu.

İlk Kadın Arkeolog : “ Jale İnan”

Çalışmalarıyla ve uzun yıllar devam ettiği kazılarla Perge ve Side antik kentlerinin gün ışığına çıkarılmasına emek vermiştir. Ayrıca çıkarılan eserlerin sergilenmesi için de Antalya ve Side müzelerinin kurulmasını sağlamıştır. Programlı kazıların dışında tarihi eser kaçakçılığına karşı çeşitli kurtarma kazıları gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin ilk arkeologlarından Aziz Ogan’ın kızı, bilim insanı Mustafa İnan’ın eşidir.

İlk Kadın Bakan : “ Türkân Akyol”

1971 yılında ilk Nihat Erim hükümetinde “ilk kadın sağlık bakanı” olarak görev almıştır daha sonra ise 1991-1994 yılları arasında devlet bakanı sıfatıyla kabinede bulunmuştur. Ayrıca Üniversite rektörü olarak Türkiye’nin “ilk kadın üniversite rektörü” ünvanını da aldı.

İlk Kadın Tıp Doktoru : “Safiye Ali”

Ülkemizin “ilk kadın doktoru” ve tıp eğitimi veren ilk kadındır. Anne çocuk sağlığı üzerine çalışmalar yapmıştır. Safiye Ali, Süt Damlası Bakımevlerin’de anne sütünden kesilen çocuklar için gönüllü çalışmalar yapmış ve bakımevine etkinlik kazandırmıştır. Mesleki çalışmalarının yanı sıra İstanbul’da başlayan feminist harekete katılarak Türk kadınının seçilme hakkı için mücadele etmiştir.