9 Adımda Evde Manikürünüzü Kendiniz Yapın

Bir insanı bakımlı gösteren, ilk izlenimini daha etkili hale getiren en önemli detaylardan biri de elbette ki manikürlü ellerdir. Bunun öneminin farkındaysanız; ancak manikür yaptırmak için tonlarca para harcamak istemiyorsanız manikürünüzü evde kendiniz yapabilirsiniz. Manikürü kendiniz nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız yazımızın devamı size yardımcı olabilir. İşte evde manikür yapmanın püf noktaları.

1. Temizleyin

Birçok bakımda olduğu gibi kusursuz bir manikürün de ilk adımı temizleme aşamasıdır. Manikür öncesinde ojenizi en ufak bir kalıntı kalmayacak şekilde temizleyin. Bunu yaparken asetonsuz bir oje çıkarıcı kullanırsanız tırnak sağlığınızı da korumuş olursunuz. Son olarak ellerinizi yıkayıp kurutun ve gerekli işlemlere öyle başlayın.

2. Kapta Bekletin

Bir kabı sıcak su ile doldurun ve ellerinizi bu kabın içerisinde 5-10 dakika kadar bekletin. Bu yöntem sayesinde tırnak etlerinizin yumuşamasını ve manikür aşamalarının kolaylaşmasını sağlayın.

3. Törpülemeye Geçin

Manikürün en can alıcı noktası olan törpüleme aşamasına geçebilirsiniz. Zımpara törpü gibi uygun bir törpü seçin ve kırıkları yok edecek şekilde, mümkün olduğunca yumuşak hareketlerle tırnaklarınızı törpülemeye başlayın. Hareketinizi ileri geri olarak değil de tek bir tarafa doğru yapın, böylece tırnaklarınızın kırılmasını ya da kıymık kıymık olmasını engelleyin.

4. Şekil Verin

Ellerinizin güzel görünmesi için el şeklinize uygun bir tırnak şekli bulmanız gerekir. Oval, kare, lale gibi birçok şekilden elinize uygun olanı seçin ve törpü ile uygulamaya öyle geçin.

5. Kontrol Edin

Törpüleme işlemini bitirdiğinizi düşünüyorsanız kontrol ederek işlemin kusursuz olup olmadığından emin olun. Kontrol için eski bir külotlu çorap işinizi görecektir. Çorap üzerinde tırnaklarınızı gezdirdiğinizde herhangi bir takılma olmuyorsa kusursuz bir törpüleme yapmışsınız demektir.

6. Tekrar Islatın

Tüm bu işlemlerden sonra tırnak etrafındaki ölü derilerden kurtulma zamanı! Bunun için öncelikle tırnaklarınızı tekrar ılık su içerisinde 3 dakika kadar bekletin. Ilık su içerisinde sıvı sabun katarak tırnaklarınızın yumuşamasına, birkaç damla zeytinyağı damlatarak güçlenmesine yardımcı olun. Sudan çıkardıktan sonra tırnak etlerinize tırnak eti kremi sürün.

Unutmadan; Tırnak etleri çok kötü görünmüyorsa kesmeniz gerekmez, sadece içeri iterek risksiz ve daha güzel bir görünüm elde edebilirsiniz.

7. Şımarma Zamanı

Tebrikler, tüm zorlu aşamaları geçtiniz! Sırada ellerinizi ve tırnaklarınızı güzelce şımartmak ve manikürünüzün kalıcılığını sağlamak var. Ellerinizi kremleyin, tırnaklarınızın kenarlarına özel tırnak yağları ile masaj yapın.

8. Renginizi Seçin

Son olarak tırnaklarınıza süreceğiniz ojenin rengini seçin ve uygulamaya geçin. Fırça üzerine damlamaya yakın miktarda bir oje alın ve tırnağınızın ortasından başlayarak boyayın. Tamamını boyadıktan sonra kurumasını bekleyin ve ikinci kat ojeyi sürün.

9. Alkol İle Temizleyin

İşleme temizlik ile başlayıp temizlik ile bitiriyoruz! Manikür sırasında kullandığınız tüm ekipmanları alkol ile temizleyerek bir sonraki manikür seansınız için hazır halde bırakın ve manikürlü tırnaklarınızın keyfini çıkarmaya başlayın!