Ağda Sonrası Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Sir ağda kullanımı; istenmeyen tüylerden kurtulmanın belki en zahmetli ama en etkili yöntemlerinden biridir. Güzel bir sonuç elde edilse de özellikle hassas ciltler bu durumdan oldukça şikâyetçi olabilir. Tahriş, kızarıklık, sivilceler gibi birçok cilt probleminin oluşmaması için ağda sonrasında iyi bir bakım yapılmalı, cildin korunması sağlanmalıdır. Peki ağda sonrası bakım nasıl olmalıdır? İşte detaylar…

  • Sıcaktan Uzak Durun

Ağda sonrasında kızarıklıkların çok fazla olmaması için ağda sonrasında 24 saat boyunca kendinizi sıcak havadan ve aşırı güneşten uzak tutmalısınız. Aksi takdirde aşırı terleme sonucunda ciltte oluşan kızarıklıkların normalden çok daha fazla olmasına neden olabilirsiniz.

  • Dar Kıyafetler Giymeyin

Ağda sonrasında bir süre cildinizin havalanması gerekir. Bu nedenle ağdanın hemen ardından dar ve cildin hava almasını önleyen kıyafetlerden uzak durmanız gerekir.

  • Soğuk Pres Uygulayın

Ağda sonrasında sivilce oluşumları başladıysa kesinlikle kaşımayın ya da sıkmayın. Sivilcelerin daha fazla alana yayılmalarını önlemek için soğuk pres uygulayabilir aynı zamanda cildinizin rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

  • Yıkayın

Ağdanın hemen sonrasında su uygulamak her ne kadar rahatlatıcı gibi dursa da zararlı olabilmektedir; ancak ağdadan en az 1-2 saat sonra bölge üzerine doğal sabun ile masaj uygulayabilir daha sonra bölgeyi soğuğa yakın bir su ile durulayabilirsiniz. Böylece cildinizi hem artıklardan temizlemiş olacak hem de rahatlatmış olacaksınız.

  • Krem Uygulayın

Ağda sonrasında iyi bir besleyici kremden yardım alabilirsiniz; ancak bu kremin kesinlikle cilt tipinize ve duruma uygun olanlarından seçmeye özen göstermelisiniz. Bu seçim için mutlaka uzman doktorlardan öneri almayı ihmal etmeyin.

  • Peeling Yapın

Ağdadan en az 12-24 saat sonra peeling işlemi yaparak cildinizde oluşacak kahverengi lekeler ve kızarıklıklara karşı önlem alabilirsiniz. Ağda sonrasında peeling işlemi için ipek keseleri tercih edebilir cildinizi sağlıklı bir şekilde rahatlatabilirsiniz.

  • Duş Alırken Dikkat

Ağdadan hemen sonra sıcak su ile duş yapmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bu işlem, zaten hassaslaşan cildinizi daha da hassas hale getirecek ve tüm tahriş ve çeşitli cilt problemlerine karşı savunmasız hale getirecektir.

  • Bitkisel Yağlardan Yararlanın

Ağda sonrasında bakım için çeşitli kremler gibi çeşitli bitkisel yağlardan da yararlanabilirsiniz. Böylece ağda sonrasında meydana gelen kararma, kızarıklık ya da sivilce gibi birçok problemin oluşmasını engelleyebilir cildinizi yatıştırabilirsiniz.