Anne Her Yerde Anne!

Başka ülkelerde yaşayan anneler çocuk büyütmek konusunda ne düşünüyor? Sıradan bir gün Amerika’lı bir anne için nasıl geçiyor? Afrika’daki anneler çocukları için nasıl hayaller kuruyor? Nerede yaşadıklarının bir önemi var mı? Diğer ülkelerde anneler daha mı mutlu?

Gerçek şu ki, anne her yerde anne.

İşte dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca anne için geçerli olan 10 gerçek.

anne olmak

1. Hepimiz mükemmeliyetçiyiz.

Hepimiz mükemmel bir hayat, mükemmel bir ev, boş zamanlarımızı değerlendirmek için mükemmel fikirler istiyoruz. Hepimiz mükemmel bir şekilde eğitilmiş çocuklar, eksiksiz yapılan ödevler ve kusursuz akşam yemeği sofraları istiyoruz. Hepimiz kendimize ve ailemize daha çok zaman ayırmak, daha neşeli günler, daha temiz bir ev ve daha şık kıyafetler istiyoruz.

 

2. Hepimiz daha dengeli bir hayat istiyoruz.

Gerçek şu ki hiçbir zaman kendimize ayırmak için yeteri kadar zamanımız olmayacak. Çünkü çocuk yetiştirirken denge kurmanın kesin bir formülü yok. Çabamızın hiç bitmeyeceği ve doğruyu bulmak için sürekli yeni bir şeyler denememiz gerekeceğini kabul etmeliyiz. Denge bir yolculuktur, hedef değil.
 3. Her anne (ve baba) bağırır.

Bazen bağırırırz. Aslında bağırmak istemeyiz, bağırmanın işe yaramayacağını biliriz. Bağırmayı bırakmak için her şeyi yapabiliriz ama bunu başaramayız. Bazı durumlarda bağırmamak elde değildir. Ama bir gün bunu başardığımızda, hayatımızın kontrolünü elimize almaya başladığımızı hissederiz.

 

4. Hepimiz kendimize daha çok zaman ayırmak isteriz.

Zaman bulmak o kadar zor ki. Zaman ayırmak daha da zor. Zamanı iyi değerlendirmek, imkansız gibi. Gerçek şu ki daha fazla zamanımız olsaydı bile bize yeterli olmazdı. Zaman su gibidir, nasıl saklayacağımızı bilemedikçe elimizden akar gider. Bu yüzden istemeyi bırakıp, elimizdeki zamanı nasıl değerlendireceğimize bakmalıyız.

 

5. Hepimiz yeterli olduğumuzu hissetmek isteriz.

Gerçek şu ki her annenin çocuk büyütmenin yükü altında nefes alamayacak kadar sıkıştığı günler olur. Her anne bazen kendini yetersiz hisseder ve yaptıklarının doğruluğundan şüphe eder.

anne bebek

6. Hepimiz yalnızız.

Her anne bazen kendini yalnız hisseder. Her şeyi tek başına halletmek zorunda olduğunu düşünür ve çevresindeki insanlarda veya internette aradığı sorunun cevabını bulamadığında içini büyük bir yalnızlık duygusu kaplar.

 

7. Hepimiz sosyal medyanın artı ve eksilerinden etkileniriz.

İnternet kullanıcısı her anne yalnızlığını gidermek ve karar vermesi gereken konularda destek almak için çevrimiçi yollara başvurur. Ama bazen kendini sosyal medya dünyasına fazla kaptırır ve ailesini ihmal ettiğini hisseder.

8. Aslında çoğu konuda ne yapacağımızı bilmeyiz.

Gerçek şu ki bir aile için geçerli olan bir şey diğeri için geçerli olmayabilir. Bu yüzden de çocuk yetiştirmekle ilgili okuduğumuz kitaplardaki veya öneriler bir ailenin hayatını kurtarırken, diğerinin sorunlarına yardımcı olamayabilir.

9. Hepimizin kendimize güvenmeye ihtiyacı var.

Büyük resime baktığımızda ne yaptığımızı iyi bildiğimizi fark etmeliyiz. Çocuklarımızı en iyi biz tanırız. Bu yüzden de ne olursa olsun onları yetiştirmekte herkesten daha iyiyiz. Kendimize güvenmek, kendimiz ve ailemiz için yapabileceğimiz en iyi şey.

 10. Hepimiz hata yapmaktan korkarız.

Hepimiz bir hata yapıp her şeyi mahvetmekten korkarız. Yapabileceğimizin en iyisini yapmadığımızı düşünüp, kendimizi paniğe sokarız. Mükemmel anne efsanesi kadar iyi olamamak hepimizi korkutur.