Anne Sütünü Saklarken Bilmeniz Gereken 6 Nokta

Bebeğin anne sütüne ihtiyaç duyduğu dönemde annenin işe başlamak zorunda olması, bebeğin emmede güçlük yaşaması bebeğin ya da annenin hasta olması gibi sebeplerden dolayı anne sütünü sağma yoluna gidilir. Böyle durumlarda sağılan sütün iyi bir şekilde saklanması gerekir. Peki sağılan anne sütü nasıl saklanmalıdır, nelere dikkat edilmelidir bilmiyorsanız yazımızın devamı size yardımcı olabilir. İşte detaylar…

 

  • Plastik Kap Tercih Edin

 

Her geçen gün plastik kapların insan sağlığına ne denli zararlı olduğu vurgulanmaya devam ediyor; ancak anne sütü saklama konusunda işler biraz değişiyor. Anne sütünde hastalıklarla savaşmaya yarayan beyaz kan hücreleri bulunur. Bu hücreler plastik kaplarla karşılaştırıldığında cam kaplara daha çok yapışır. Böyle bir durum bebeğin anne sütünden daha az yararlanmasına yol açmasın diyorsanız anne sütünü saklamak için iyi kaliteye sahip plastik kap edinmeniz daha doğru olacaktır.

  1. Dezenfekte Edin

Sağdığınız anne sütünü uzun süreyle saklayacaksınız koyacağınız kabı mutlaka dezenfekte edin. Sütü saklayacağınız kabı 10 dakika boyunca içi su dolu uygun büyüklükte bir tencerede kaynamaya bırakın ya da sıcak su ve sabun ile güçlü bir fırça yardımıyla temizleyin.

  1. Boşluk Bırakın

Saklama kabını sütün genleşeceğini hesaba katarak ağzına kadar doldurmamaya özen gösterin. Böylece anne sütünü daha sağlıklı bir şekilde saklayın.

  1. Tarih Yazın

Saklama süresinin hayati önem taşıdığı bu konuda bir yanlışlık yapmamak için saklama kabının üzerine mutlaka sütü sağdığınız tarihi yapıştırın. Ben unutmam demeden uygulayacağınız bu yöntem sayesinde kendinize büyük bir hediye etmiş olacaksınız.

  1. Donduracaksanız Dikkat

Sağdığınız anne sütünü dondurucuda saklamanız gerekiyorsa sütü dondurucunun tam ortasına yerleştirmeye dikkat edin. Bu şekilde stabil bir derece yakalayabilir, sütün eşit bir şekilde donmasını sağlayabilirsiniz.

  1. Derece ve Ortama Dikkat

Sağdığınız anne sütünü zarar gelmeden saklayabilmek için hangi ortamda hangi derecede saklamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Güneş görmeyen bir odada saklayacaksanız 27 derecede 4 saate kadar saklamak ideal olacaktır. 9 derecelik bir odada saklayacaksanız saklama süresi 8 saate kadar uzayabilir. 4 derecelik bir odada saklayacaksanız saklama süresi 24 saate kadar uzayacaktır. Özel bölmeli bir buzdolabınız varsa 1 aya kadar; derin dondurucunuz varsa yaklaşık -20 derecede 3 aya kadar anne sütünü saklayabilmeniz mümkündür.