Anne ve Baba Adaylarının Aklındaki Soru: Hamileyken Neden Aşerilir?

Aşerme; biyolojik sebepler sonucunda görülebildiği gibi psikolojik sebeplerle de görülebilen, genellikle hamileliğin ilk 3 ayında anne adaylarının bir şeye karşı duydukları aşırı istek ya da tiksintidir. Kimi zaman babaların gece yatağından kalkıp açık dükkanlar bulmak zorunda kaldığı, kimi zaman annelerin çok zorlanmasına neden olan, kimi zaman çevredeki insanların cinsiyet habercisi olarak gördüğü, ama çoğu zaman da güzel anılara imza atan aşerme mevzusunu gelin daha detaylı inceleyelim dedik ve aşermenin nedenlerini sizin için derledik.

İşte aşermenin nedenleri:

1. Hormonal Değişiklikler

Hamilelik süreci, tüm hormonların neredeyse alt üst olduğu bir dönemdir. Dolayısı ile vücudunuzun ihtiyaçları ve istekleri hormon değişimlerine göre şekillenir. Aşırı tatlı ya da tuzlu yeme isteği, değişen hormonların habercisidir.

2. İhtiyacın Artması

Vücudumuz, aslında çoğu zaman gerçekten ihtiyaç duyduğu şeylere ihtiyaç duymaktadır. Örneğin, canınız aşırı bir şekilde süt istiyorsa son günlerde protein eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Hamileler de vücutlarında eksik olan bir besine karşı istek duyabilir. Bazı hamilelerin toprak ya da çamur gibi garip şeyler aşermesinin sebebi de aslında demir eksikliğidir.

3. Psikolojik Nedenler

Tüm sebeplerin dışında bazı hamileler psikolojik olarak bir şeyleri aşerebilmektedir. İlgi çekmek, başta eşi olmak üzere çevresindeki insanlardan destek görme isteği, aşermenin önemli faktörleri arasında yer almaktadır.

4. Hücre Oluşumu

Hamilelik süreci boyunca bebek, hücre oluşumunda kullanmak için annenin yediklerini kaynak olarak alır. Anne adayı, eğer ki bir besini yeterli bir şekilde tüketmezse karaciğer, o besinin içindeki maddenin eksikliğini belirler ve vücutta o gıdaya dair bir istek oluşturur.

5. Vitamin Eksikliği

Hamilelik dönemi, vitamin alımına her zamankinden daha fazla dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Düzenli beslenerek gerekli olan tüm vitaminleri hem bebek hem de annenin sağlığı için alabilmek son derece önemlidir. Bu konuya bilinçli olarak önem vermeseniz de vücudunuz hamilelik sürecinde bolca aşererek gereken sinyalleri size gönderecektir. Örneğin aşırı bir şekilde çikolata yeme isteği duyuyorsanız B vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz.