Herkes Bunu Konuşuyor: Ardıç Yağı Mucizesi ve Kullanım Alanları

Gün geçmiyor ki yeni yeni yağlar hayatımıza bin şifa olarak girmesin, adını bile duymadığımız bitkilerin yağları ile hayatımız renklenmesin. Geçen sene biliyorsunuz bir Hint yağıydı gidiyordu. Bu sefer de son zamanlarda pek popüler olan bir yağ var; ardıç yağı. Aktarlarda ve Migros Güzellik&Bakım reyonlarında bulabileceğiniz bu yağın faydalarını sizin için araştırdık.

Ardıç yağının en büyük faydası ile başlayalım; vücuttaki toksinleri temizler. Özellikle bu havalarda sinüzit şikayetiniz varsa ardıç yağını deneyin deriz. Bir pamuğa damlattıktan sonra burnunuza hafifçe sürebilirsiniz. Uçucu etkisinden dolayı zaten hemen uçacaktır. Eğer az miktar zeytinyağı ile seyreltip ağrıyan bölgelerinize sürerseniz, etkisini kısa sürede hissedersiniz. Tabanlarınızın altına ardıç yağı sürerek, soğuk algınlığının izlerini yok edebilirsiniz.

ardic_meyvesi

Ardıç yağının spiritüel de bir özelliği var. İnanışa göre ardıç yağı modunuzu yükseltebilir, meditasyon anlamında sizi rahatlatabilir. Bazı ayurveda uygulamalarında da ardıç yağından faydalanılıyor. Bir diğer özelliğini ise saçlarda görüyoruz. Saç derisindeki kuruma, pul pul olma, deri enfeksiyonları gibi sorunlara oldukça etkili bir çözüm sunuyor.

Mevsim tanımayan hastalıkların başında diş rahatsızlıkları geliyor. Ardıç yağı özellikle diş eti sorunlarında adeta mucize bir etki sağlıyor. Eğer diş ağrınız tuttuysa ve doktora gidene kadar acil bir çözüm arayışınız varsa bu önerilerimize de göz atın deriz.

Faydalı yağlardan biri olan ardıç yağı her ne kadar doğal özlü bir yağ olsa da tıpkı her yağ gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bunu önlemek için kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.

Bu arada sadece yağ olarak değil ardıç otunun da pek çok faydası var. Sadece bedeninize değil ruhunuza da iyi gelen bitkileri sizin için araştırdık.