Ayak Bakımı İçin 8 Öneri

Yoğun tempomuzun, günlük koşuşturmacamızın yükünü; hatta yeri geldiğinde akılsız başımızın cezasını çeken ayaklarımız aşırı derecede bir yük taşımaktadır. Gerek vücut ağırlığı, gerek koşturmaca derken vücudumuzun en çok hırpalanan bölümlerinden olur ve iyi bakılıp özen gösterilmeyi hak eder. İşte iyi bir ayak bakımı için 8 etkili öneri!

1. Suda Bekletin

Ayaklar, her zaman sert ve kuru olma eğilimindedir. Bu özelliği kırmak için haftada birkaç kez temiz ve sıcak bir suda 10-15 dakika kadar bekletin. Ardından bir nemlendirici sürerek iyice yumuşamasına yardımcı olun.

sac-modelleri-kadin

2. Kan Dolaşımını Artırın

İçerisine ayaklarınızı sokacağınız bir adet soğuk su, bir adet de sıcak su dolu bir kap hazırlayın. 20 dakika boyunca ayaklarınızı sırayla bir kaptan diğerine geçirerek kan dolaşımınızı harekete geçirin. Bu yöntem, ayaklarınızın daha iyi dinlenmesini sağlayacaktır.

erkek-bakim-kremleri

3. Badem Yağı İle Masaj

Ilık bir duştan sonra ayaklarınıza badem yağı ile masaj uygulayın. Böylece hem yumuşamalarını hem de günün yorgunluğunu atmalarını sağlayabilirsiniz.

bademyagi

4. Tırnak Mantarına Dikkat

Tırnak mantarından şikayetçiyseniz çok sıkı, sivri burun ayakkabılar tercih etmemelisiniz. Aksi takdirde mantar, tek parmağınızda olsa dahi bu ayakkabılar; diğer parmakların da zarar görmesine neden olacaktır.

ayak

5. Aynı Tip Ayakkabı Giymeyin

Sürekli olarak topuklu ayakkabı tercihi kadar sürekli olarak babet ayakkabı tercihi de ayak sağlığı için oldukça tehlikelidir. Kemik yapınızın değişip yürüyüş problemlerinin oluşmaması için farklı ayakkabı seçimlerini günlere yayarak dengelemeye çalışmakta fayda var.

parlak_ayakkabı

6. Islak Bırakmayın

Özellikle banyodan sonra ayaklarınız iyi bir kurulamaya ihtiyaç duyar. Ayak parmak aralarınızı havluyla güzelce kurulayarak mantar gibi oluşması muhtemel sorunların önüne geçebilirsiniz.

el-kremi

7. Ölü Derilerden Kurtulun

İki yemek kaşığı zeytinyağı ve Hindistan cevizi, bir tatlı kaşığı esmer şekeri karıştırın. Karışımı haftada bir kez ayaklarınıza uygulayıp yaklaşık 10 dakika kadar bekleterek ölü derilerden kurtulun.

güneş kremi

8. Tırnaklarınızı Beyazlatın

Tırnaklarınız sarımsı bir renge döndüyse bunu oje ile kapatmaktan vazgeçip acilen çaresine bakmanız gerekiyor demektir. Tırnaklarınızı beyazlatmak için bir miktar suya karbonat ekleyin ve bu karışımı diş fırçası yardımı ile tırnaklarınıza uygulayın. Sonuçlardan oldukça memnun kalacağınıza eminiz.