Bahar Temizliğinin En Kolay Ve En Eğlenceli Yolları

Bahar sadece aşk, güneş ve kuşlar için değil “temizlik” içinde çok güzel bir zaman. Bazılarımız bahar temizliği için yeterince motivasyona sahipken ve temizliğe hazırlanıyorken bazılarımız da bundan nefret ediyor ve geçiştiriyoruz. Ama hem büyük bir motivasyonla temizliğe başlayıp yarıda bırakmanın hem de bahar temizliği tatminine hiç ulaşamamanın önüne geçmek için size 10 öneri hazırladık.

1. Temizlikten korkmayın

Kaliteli temizliğin asıl kuralı, mevsimsel temizliğin eviniz için sadece bir tazeleme olduğunu kabul etmektir. Ayrıca bir zaman kaybı değil, yılda sadece iki kere yapacağınız bir temizlenme. “Temiz ev, temiz düşünceler” fikriyle bahar temizliğinin ardından kendinizi çok hafif ve iyi hissedeceğinize eminiz.

bahar temizliği

2. Planlama

Bir planın olduğunda her şey daha kolaydır. Bir kere de her şeyi yapmaya çalışmayın, işlerinizi günlere ve saatlere bölerek yapmak işinizi kolaylaştıracaktır. Zira temizlik bittikten sonra her şeyden ve herkesten nefret ediyor hale gelmemelisiniz.

3. Eviniz Çöplük Değil

Büyük ihtimal en son yaptığınız o büyük temizliğin ardından evinizde bir sürü çöp birikmiş vaziyettedir. En büyük hata ihtiyacınız olmayan şeyleri atmadan bahar temizliği yapmaya çalışmaktır. Giymediğiniz giysilere, kırık aletlere, eski makbuzlara, hediye gelen süslü çikolata kutularına veda etme zamanı. Buradaki temel nokta “Bir yıldır kullanmadıysam artık buna ihtiyacım yok” olmalıdır.

ev-temizligi

4. Şeffaf Pencere

İlkbahar da gönlünüzce pencerenizden gökyüzüne bakmak için, önce camı sirkeye batırılmış bezle silin. Ardından pencereleri su ile temizleyip yumuşak bir kağıt havluyla yuvarlak hareketlerle kurutun. Sirke, temizleyicilere göre daha etkili olacaktır.

5. Yüzeyleri Temizle

Bir fırçayı hafif ıslak bir bezle sarın ve duvarları ve tavanı silin. Bezi temiz suda sık sık durulayabilirsiniz, böylece yüzey de kirli lekeler kalmaz.

Ahşap yüzeyleri temizlerken su ile temasından kaçınmalıyız. Ayrıca ahşap temizleyici sıvı kullanıyorsak üzerinde yazan miktardan fazla kullanmayın aksi halde ahşaba zarar gelebilir.

mutfak-temizligi

6. Dolaplarınızı Boşaltın

Dolaplar, çekmeceler ve komodinin tüm iç kısımlarını nemli bir bezle silip daha sonra yumuşak bir bezle kurulayın; toz bu şekilde daha az giysinize yapışacaktır.

Gardırobu boşaltın ve 1-2 saat kapılarını açık tutarak havalandırın. Temiz ve havalandırılmış gardıroba küçük bir sabun koyun, önümüzdeki birkaç ay boyunca kokusuyla dolabın içini sürekli tazeleyecektir.

gardirop-duzenleme

7. Baştan Aşağı Temiz Bir Banyo

Küvetinizi temizlemeye başlamadan önce sıcak suyla küvetinizi yıkayın. Sıcak su kirlerin kabarmasını ve daha kolay temizlemenizi sağlayacaktır.

Limonu musluk bataryalarını temizlemede kullanabilirsiniz. Suların kireçlerinden dolayı leke olan musluk bataryalarını limon sıkarak temizlediğinizde pırıl pırıl olduklarını göreceksiniz.

Banyo ve duşa kabin camlarını karbonat ile silip durulayın. Aradaki farkı görünce çok şaşıracaksınız.

Plastik duş perdelerini eldivenle, ılık suda 2 kahve fincanı boraksla yıkayın. Asarak güneşte kurutun.

banyo

8. Dergilerden fırlamışcasına temiz bir mutfak

Çekmecelerin iç kısımlarını suyunuza limon suyu ekleyerek silin. Bu kokuları giderecektir.

Eğer buzdolabınızı temizlediğiniz halde hoş olmayan bir şeyler kokuyorsa içine bir çay bardağına taze çekilmiş kahve doldurup koyun.

9. Çiçekler de temiz olmayı hak ediyor

Bahar temizliği evinizde olan her şeyle ilgili; bu nedenle çiçekleriniz de bakıma alınmalıdır. Yapraklar da biriken bu tozların zaman zaman temizlenmesi yalnızca yaprak porlarının tozlarla tıkanması sonucu bitki solunumuna uygun olmayan etkileri ortadan kaldırmak için değil, aynı zamanda onların güzel canlı görünüş ve renklerini ortaya koymak açısından da önemlidir. Fakat çiçeklerinizi temizlerken asla deterjan kullanmayın.

çiçekler

10. Son dokunuşlar

Sonunda, yeterli enerjiniz kaldıysa, eviniz için güzel bir şeyler yapın. Yeni bir masa örtüsü koyun, örneğin, ilkbahar için daha uygun olanlarla yastık örtülerini değiştirin veya yeni, parlak havluyu banyoya asın. Sonra havaya biraz parfüm serpip süper temizliğinizin sonunu kutlayın!