“Baharda Makyaj Kim Ben Kim?” Diyenlere Müjde: Bahar Alerjisi İzlerini Makyaj ile Yok Edebilirsiniz!

Aslında ne yalan söyleyelim keyfimiz yerinde; kış mevsimi de güzel tabi ama işin ucunda yazı müjdeleyen bahar olunca kalbimiz güne bir başka uyanmıyor değil 🙂 Ilık hava, mis gibi çay sefası, sahil yürüyüşü vs. derken bahar iyi geldi bu sene. Ve fakat her mevsimin bir kusuru vardır misali, bahar da zaman zaman üzmüyor değil. Hele ki alerjiniz varsa. Bahar alerjisi ile kızarıp, kaşınıp, göz sulanması yaşıyorsanız bu yazımız size #iyigelecek.

Sizin için alerji belirtilerini ve hatta izlerini kapatabileceğiniz yöntemleri araştırdık.

baharalerjisi

1- Yüzdeki kızarıklık için ne yapılabilir?

Alerjinin verdiği kaşıntı, kaşıntının verdiği kızarıklık, kızarıklığın verdiği ‘mahcubiyet’ ifadesi ve evden çıkmadan başlayan ayna savaşları 🙁 Kızarıklığı gizlemenin en etkili yollarından biri yeşil CC cream. Biliyorsunuz içinde krem barındıran fondötenler artık renk çeşitleriyle de piyasada. Kızarık cilt kusurlarını engellemek için en ideal olan ton yeşil olan. Onu sürüp, üzerine normal fondöteninizi uygularsanız kızarıklıktan eser kalmayacaktır. Hatta sadece CC krem de işinizi görebilir, illa üzerine bir şey sürmeniz gerekmeyebilir.

2- Sulana  gözlere şipşak çözüm!

Şimdi tabi haklı olarak size suda çıkmayan rimeli önereceğiz 🙂 Ama biliyoruz, sonrasında çıkarmak tam bir işkence! Peki bunun yerine ne yapabilirsiniz? Günlük kullandığınız rimeli bir kat uygulayın, üzerine su geçirmez olanla bir kat geçin. Böylelikle sulanan  gözleriniz maskaranın gazabına uğramayacak ve bununla beraber kirpiğinizin temelinde normal rimel olduğu için üzerine uygulayacağınız su geçirmez rimel çok zor temizlenmeyecektir.

bahar_alerjisi

3- Yüzdeki şişkinlik nasıl maskelenir?

Kontürleme yöntemi ile! Yüzünüze vereceğiniz gölgeler, şişkinliği maskeleyecektir. Örneğin burnunuz şişse ve siz biraz daha kalkık göstermek istiyorsanız şu yöntemi, daha yuvarlak göstermek istiyorsanız şu yöntemi uygulayabilirsiniz. Çenenize ve yanak altlarınıza süreceğiniz kayısı tonlarındaki allık da yüzünüzü gölgelemenize yardımcı olacaktır.

4- Alerjiden dolayı eliniz sürekli yüzünüze gidiyorsa…

Bunun da en basit ve etkili yolu sabitleyici spreyler. Sprey alırken baz + sabitleyici olarak alırsanız daha etkili olacaktır. 15 cm. uzaktan sıktıktan sonra yaklaşık 1 dakika bekleyin. Çok aşırıya kaçmadıkça, makyajınız bozulmayacaktır.

Bahar alerjileri kadar, hassas ciltlere sahip olanların yaşadığı kâbusu da biliriz 🙂 Bi’müsait anınızda şu yazımıza da bir göz atar mısınız?

Baharınızın alerjisiz geçmesi dileğiyle!