Bebeğiniz Tablet ve Akıllı Telefon ile Ne Zaman Tanışmalı?

Tabi ki ne kadar geç o kadar iyi diye geçiriyoruz içimizden. Ve fakat henüz 10 günlükken anne karnını aradığı için hüngür kıyamet ağlayan bebeğinize ‘fön makinesi sesi’ uygulamasını indirerek kendisini telkin etmeye başladınız başlayalı, sanırız bu tanışma  ileriki yıllara kalmayacak, kalamayacak! Aman ağlamasın, aman sakin olsun, aman oyalansın ile başlayan bol ‘aman’lı süreçte gün geçmiyor ki yeni uygulamalar cebimize inmesin, minik avcunun içine konmasın, dolma parmaklarla dokunmasın. Her ne kadar hayatımızı sarsa da bu dijital dünya, elbette uzman görüşleri de ehemmiyetini koruyor.

Yurt dışında önemli araştırmalara imza atan ve çocuk gelişimi konusunda epeyce gündemde olan Dr. Carolyn Jaynes’a göre 2 yaşın altındaki çocuklar ‘sünger çağı’nda. Her şeyi öğrenmeye başladığı, gerçek dünyayla tanıştığı, gerçek duygular ve gerçek nesneleri hayatında ilk defa deneyimlediği yaş. Hal böyle olunca bu yaşlarda tablet veya telefon kullanımı, sözü geçen ‘gerçek’ deneyimleri öldürüyor bir anlamda. Yeni yeni öğrendiği bu dönemlerde, dijital kullanımı motor becerisinin ilerleyişini yavaşlatabilir. Bebeğinizi sakinleştirmek için verdiğiniz modern oyuncaklar, onun zekâ gelişimine olumsuz etki edebilir belki de.

akılı telefonlar

4 veya 5 yaşına gelindiğinde ise işler biraz daha değişiyor. Çünkü bebeğiniz zaten pek çok beceriyi hayatına katmış oluyor ve yeni bir dünya ile dijital olarak da olsa tanışmaya başlıyor. Buradaki önemli nokta ise zamanlama ve bakış açısı.

Peki, çocuğunuzun dijital medya kullanımını faydaya nasıl çevirebilirsiniz?

– Ona yeni uygulamalar ile ilgili sorular sorabilirsiniz; oyunun özellikleri, neyi nasıl yaptığı gibi detayları irdeleyebilir, oyundaki stratejisini anlattırabilirsiniz. Mantığını ve stratejisini devreye sokmak için erken bir yaş gibi görünebilir ama yeni nesil çok hızlı çok!

– Karşılaştırma yaptırabilirsiniz. Örneğin yeni bir uygulama ya da oyun indirdiğinde diğerine oranla nasıl farklılıklar olduğunu sorgulayabilirsiniz.

– Uygulama dünyası deniz derya… Çocuğunu okul çağına geldiğinde, matematiği sevmeyene bile sevdiren uygulamalar sayesinde teknolojiyi ‘fark ettirmeden’ öğretici bir aktiviteye çevirebilirsiniz. Farklı ve cafcaflı uygulamaları indirerek dikkatini bu yöne çekebilirsiniz.

Yazımızın finalini de uzmanların zamanlama konusundaki önerileri ile yapalım. Oyunlar şahane, matematik cepte, motor becerisi katlanarak büyüyor peki zamanlama? Uzmanlara göre zamanlama şöyle bir tablo olabilir;2 yaşın altındaki çocuklar için ‘cısss’ niteliğinde olup;
4-5 yaş çocuk için 20 dakika,
6-7 yaş çocuk için yarım saat,
İlkokul öğrencisi ise 1 / 2 saat (derslerine destek olacak uygulamaları için)

TELEFON

Uzman görüşler böyle, kendi evinizin uzmanı olarak karar da sizde. Dijital medyanın ışıklı dünyasında, tüm renklerin farkına ‘faydayla’ bakan minikler yetiştirmek ortak payda; gerisi detaylarda gizli…

Eskilerin deyimiyle ‘düşe kalka’ büyüyen çocuklarımız, artık ‘tıklaya indire’ büyüyor… Teknoloji 4 nala giderken gelecek yüzyılda bizi neler mi bekliyor? Tıklayıp göreceğiz artık!

😉