Bebeğinizin Gaz Problemini Geçirmenin 6 Yolu

Bebeklerde görülen en sık problemlerden biri de gaz sıkıntısıdır. Bebeği ve ebeveynlerini rahatsızlığa sürükleyen gaz problemini belirli yöntemler ile çözebilmek ya da en aza indirebilmek mümkündür. Nasıl mı? İşte bebeklerdeki gaz problemine karşı etkili 6 çözüm önerisi…

1. Anne Doğru Beslenmelidir

Bebeğin gaz problemi yaşamaması için emzirme dönemindeki annenin beslenmesine özen göstermesi gerekir. Annenin beslenmesinde kahve, çay, kuru bakliyat, kabuklu deniz ürünleri, lahana gibi gaz yapacak yiyeceklerin yer almamasına dikkat edilmelidir. Böylece anneden direkt olarak bebeğe aktarılan süt, gaza neden olmayan bir içeriğe sahip olacaktır.

2. Doğru Biberon Seçilmelidir

Bebek, biberonla beslenecekse biberonun doğru özelliklere sahip olması gerekir. Biberon deliğinin çok akıtmaması ve bebeğin hava yutmasına engel olması gerekir. Bu sayede bebeğin gaz problemi yaşaması önlenecek, rahat bir sindirim süreci gerçekleşecektir.

3. Egzersiz Uygulanmalıdır

Gaz problemi ile savaşan bebeğe ilk müdahalelerden biri, sırtını nazikçe ovalamak ya da sırtına parmak uçları ile hafifçe vurmaktır. Bu sayede rahatsız eden gazın vücudundan çıkması sağlanır. Bu yöntemlerin yanı sıra bebeği sırt üstü yatırıp ayaklarını dizlerinden hafifçe bükerek bisiklet çevirme hareketi yaptırarak ya da karnını daire şeklinde hareketlerle ovalayarak gazını çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz.

4. Emzirme Pozisyonuna Dikkat Edilmelidir

Bebeğin beslenme pozisyonu da sindirim sürecini etkileyen faktörlerden biridir. Emzirme pozisyonu olarak bebeğin kafası midesinden biraz daha yüksekte belirlenmelidir. Bu sayede gaz probleminin önüne geçmek mümkündür.

5. Karın Üzeri Yatırılmalıdır

Gaz problemi yaşayan bebek henüz emekleme döneminde değilse şanslı demektir; çünkü bebek, karın üzeri yatırıldığında gaz problemi yok edilebilir. Yemeklerden sonra karın üzeri yatıp hareket etmeye çalışan bebek, gazın vücudundan çıkmasına yardımcı olur.

6. İlaç Kullanılabilir

Bebeklerdeki gaz problemini çözmek için kimyasallara danışmak yerine doğal yöntemlerle işi çözmek daha iyi olacaktır ancak tüm yöntemleri deneseniz de bebeğin gaz problemi yok olmuyorsa doktor kontrolünde gaz problemini çözecek bir ilaç kullanmak iyi bir fikir olabilir.