Bebeğinizin Konuşma Becerisini Artırmanın 6 Yolu

Bebek sahibi olan her ebeveynin ilk hayallerinden biri de onun minik dudaklarından dökülecek ilk kelimesini duymaktır. Bu süreç genel olarak aynı gelişse de farklı etkiler sayesinde daha erkene çekilip daha zengin bir kelime haznesi ile doldurulabilir. Peki nasıl?
İşte bebeğinin konuşmasını iple çeken her ebeveynin işine yarayacak 6 etkili yol:

1. Televizyon ve Dijital Oyunlar

Televizyon ve dijital oyunların aşırı kullanımı çocuk gelişiminde olumsuz bir rol oynamaktadır; fakat bunların kullanımı belirli bir süre ile sınırlandırılıp seçici içerikler ile belirlendiğinde çocuğun dil gelişimine olumlu katkıda bulunmaktadır. Temiz, duru, akıcı ve doğru diksiyonlu bir Türkçe ile hazırlanan içeriklerle çocuğun iletişimin önemli ölçüde geliştirilmesi mümkündür.

2. Onunla Her Fırsatta Konuşun

Bebeğinizin dil becerini geliştirmesi için daima sizi gözlemleyip taklit etmeye ihtiyacı vardır. Bunun için onunla sürekli olarak anlamlı ya da anlamsız şekilde konuşmaya özen gösterin. Örneğin; “Hadi şimdi yemeğimizi yiyelim, yemeğimiz çok lezzetli. Daha sonra da yürüyüşe çıkarız belki” gibi cümleler onun ilgisini çekmeye ve dil gelişimine katkıda bulunmaya yetecektir.

3. Hikâye Okuyun

Konuşacak şey bulamıyorum, diyorsanız ona sonu iyi biten hikâyeler anlatmaya ne dersiniz? Ona ilk aylarından itibaren düzenli olarak eğlenceli, sade bir dile sahip hikâyeler okursanız kelime haznesinin gelişmesine yardımcı olur, daha akıcı bir konuşmaya sahip olmasını sağlarsınız.

4. Göz Teması Kurun

Onun güzel ve etkili konuşmasını istiyorsanız mutlaka göz teması kurmaya özen gösterin. Böylece vermek istediğiniz iletiyi ve onun odağını geliştirir, dil gelişiminin kolaylaşması için büyük bir etki sağlamış olursunuz.

5. Şarkılar Söyleyin

Şarkı söylemenin ve dinlemenin herkes için ne kadar keyifli bir aktivite olduğundan bahsetmeye gerek yok. Bu etki, elbette ki bebeğiniz için de geçerli. Hareketli ritimlerle bezeli şarkılardan çok hoşlanan bebeğinize güzel şarkılar söyleyerek hem onunla aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirir hem de şarkıda geçen kelimeleri öğrenmesine yardım eder konuşma becerisinin gelişmesini sağlarsınız.

6. Doğru Telaffuz ve Tekrar

Bebeğinizin dilinin gelişmesinde en önemli faktörlerden biri elbette ki onun taklit yeteneğini kullanabilmesidir. Bu durumda onun taklit edeceğini düşünerek karşısına geçip konuştuğunuz kelimeleri doğru ve anlaşılır bir şekilde telaffuz etmeye gösterin. Bebeğinizin bunu aklına kaydedip uygulayacağından emin olun.