Bebeğinizin Motor Gelişimini Destekleyen Oyunlar

En önemli zamanlar, hayatının temelini oluşturabilecek kadar önemli hatta. Daha önce motor gelişiminin önemini  KindyRoo yöneticisi Ogan İbrişim’den almış ve şu video ile paylaşmıştık. Bu sefer işe biraz da eğlence katalım istedik ve oyunlara daldık. Bebeğinizin motor gelişimini destekleyen oyunları sizin için araştırdık.

3-6 aylık süreçte el kullanımı ve el-göz koordinasyonuna yönelik oyuncakları tercih edebilirsiniz. Çünkü bu süreç ‘elleri tanıma’ sürecidir diyebiliriz. Ellerini kullanması için farklı oyuncakları aynı anda verebilir ve onları tutmaya çalıştırabilirsiniz. 4. aydan itibaren tencereler tavalar devreye girebilir. Mutfak gereçleri gibi minik, zararsız ama ses getiren şeyler, oyuncak olma yolunda emin adımlarla ilerleyebilir. 🙂 6. aya doğru geldiğimizde işler biraz daha değişebilir; eşyaları sepetin içine koydurabilir, üst üste oyuncak dizebilir ya da basit yapbozlar oynayabilirsiniz.

anne bebek

Yine bu aylarda, bir resim ya da fotoğraf albümü hazırlayabilir; bebeğinizden kişi ya da nesneleri ayırt etmesini isteyebilirsiniz. Böylelikle hafıza gelişimini de desteklemiş olursunuz.

Aylar biraz daha ilerledikçe el becerisine ‘parmak’ becerisi eklenebilir. İlla oyuncaklarla beceri kazanılmıyor, bunun organik olanları da var. Örneğin bebeğinize muz soydurmayı deneyebilirsiniz. Hem eğlenceli hem güzel bir egzersiz olacaktır.

bebekle-etkinlik

Bebeğinizle kitap okuyabilir, algı gelişimini destekleyebilirsiniz. Bir yere kanalize olması, konsantre becerisinin ve odaklanma yetisinin de gelişmesini sağlayabilir.

Tabi en az motor becerisi kadar önemli bir diğer konu da öz güven. Çocuklarda öz güven gelişiminde ailenin önemini, işin uzmanına sorduk. Röportajı şu linkten izleyebilirsiniz.